Avrupa’da sigortacılar teknoloji yatırımında yarışıyor?

 Avrupa’da sigortacılar teknoloji yatırımında yarışıyor?

Yeni teknolojilerin faydasını görmeye başlayan sigorta şirketleri, teknoloji yatırımlarında gaza basmış durumda. Geçtiğimiz yılın ilk yarısında Avrupa’da yapılan 50 milyon dolarlık insurtech yatırımı bu yılın aynı döneminde 8 kat artarak 400 milyon dolara çıktı.

Sigortacıların yeni hedefi, giderleri sadece underwriting ile değil, sigortalıların davranışlarını da değiştirerek azaltmak. Bunu başarmak isteyen şirketler, gemi kaptanını yaklaşan korsanlara karşı uyarandan, uykusu gelen sürücülere yol kenarındaki yakın bir dinlenme tesisinde kahve ısmarlayan telefon uygulamasına kadar pek çok gerçek zamanlı teknolojiye yatırım yapıyor. Sigorta şirketleri bu şekilde hasarı daha oluşmadan önlemiş, aynı zamanda müşterilerinin de hayatını kolaylaştırmış, belki de “kurtarmış” oluyor.

INSURTECH’E TALEP REKOR SEVİYEDE

Hesaplama yöntemlerine ihtiyaç duymadan, oluşan hasarı direkt engelleyerek sigorta şirketlerine yüksek miktarda tasarruf ettiren bu gibi insurtech uygulamalarına olan talep, piyasayı da patlatıyor. Rekabetin son dönemde yüksek oranda arttığı insurtech piyasasına 2017 yılında Avrupa’dan yapılan yatırım 2017’nin ilk yarısında 400 milyon doları aştı. Bu rakam geçtiğimiz sene aynı dönemde sadece 50 milyon dolar seviyesindeydi.

Burada şirketlerin asıl amacı, sigortacılığı hasar gerçekleştikten sonra başvurulan bir sektör olmaktan çıkarıp, günlük hayatın içine daha fazla sokarak, insanların daha güvenli hareket etmesini sağlayan bir sektör haline getirmek. Bu fikir sigortacılıkta en güncel fikir olmasa da, fikrin gerçekleştirilmesini mümkün kılan teknolojiler son derece yeni. Yeni teknolojilerle beraber sigorta şirketlerinin yeni fikirleri uygulaması da daha kolay oluyor. Özellikle Büyük Veri’nin kullanımı şirketlerin hasar trendlerini kolayca yakalayabilmesi ve önlenmesi için adım atabilmesine olanak veriyor.

YATIRIMDA BAŞI İNGİLTERE ÇEKİYOR

Accenture araştırma şirketinin İngiltere ve İrlanda Sigorta Araştırmaları Başkanı Simon Tottman, yeni teknolojilerin “oyunu tamamen değiştireceğini” söylüyor. Tottman’a göre en büyük faktörler ödeme ve riskin oluşmadan engellenmesi alanlarında olacak. Bu potansiyeli fark eden ülkeler arasında en çok yatırımı yapan ise İngiltere. Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde karar alan İngiltere, Accenture’ün verilerine göre bu yılın başından temmuz ayına kadar geçen süreçte 279 milyon dolar insurtech yatırımı yaptı. Bu rakam geçtiğimiz yıl sadece 9 milyon dolar seviyesindeydi. Avrupa ülkelerinde ise yatırım geçen yılın aynı dönemdeki 37 milyon dolarlık seviyesinden 137 milyon dolara fırladı. Aynı zamanda bazı sigorta şirketlerinin insurtech şirketleriyle partner olarak çalışmaya başladığı da görüldü.

Doğal olarak, yeni teknolojilerin bu derece yaygın kullanımı denetleyici kuruluşlar tarafından şüphe ve endişeyle karşılanıyor. Sigortacıların ise bu endişelere karşı da cevabı var. Sigortacılar, teknolojinin yoğun kullanımı nedeniyle oluşabilecek dijital riskleri “blockchain” gibi güvenli sistemlerin kullanımıyla çözülebileceğini söylüyorlar. Blockchain sistemi tek bir kaynakta bulunmadığı gibi yapı taşları üzerine inşa edildiği ve üzerinde oynanması neredeyse imkansız olan bir sistem.

BULUT, BLOCKCHAIN VE DAHA NİCELERİ

Insurtech yatırımları sadece tek bir alanda değil, geniş bir çerçeve içerisinde yapılıyor. Bunların arasında telematik, bulut, blockhain gibi pek çok teknolojiyi kullanan insurtechler bulunuyor. İngiltere’den en büyük insurtech yatırımını alan ise Gryphon isimli yerel insurtech şirketi. Şirket, bulut-bazlı teknolojileri kullanarak kişiye özel hayat, kritik hastalık ve gelir koruma sigortası çözümleri sunuyor.

Araçlara konulan ve sigortacıların araç sahiplerinin sürüş davranışlarını görebilmesini ve ödüllendirebilmesini sağlayan kara kutu telematik uygulamaları ise İngiltere’de uzun süredir kullanılıyor.  Discovery Insure start-up’ının CEO’su Anton Ossip, sundukları telematik hizmetini kullananların hasar frekanslarının %11 seviyesinde düştüğünü söylüyor. İngiliz RSA şirketi ise genç sürücülerin doğru sürüş davranışlarını ödüllendirmek için toplam 2 milyon pound ayırdı. Aynı zamanda, telematiklere çerçevenin dışından bakan uygulamalar da ilgi görüyor. Geliştirilen bir uygulama, sürücünün uykusu geldiğini fark ediyor ve ona yakın bir istasyonda kahve içmesini öneriyor. Hem de kahvenin parasını sigortacı ödüyor.

Diğer taraftan, danışma şirketi EY, veri güvenlik şirketi Guardtime, Microsoft ve gemi işletmecisi Maersk, blockchain bazlı bir sigorta platform için temelleri atmış durumda. Sistem, korsanların olduğu bölgeye yaklaşmakta olan gemileri önceden uyararak, rotalarını değiştirmelerini öneriyor.

Görüldüğü gibi pek çok şirket teknoloji yatırımında gaza basmış durumda. Araştırma şirketi Capgemini tarafından yapılan ve 100’den fazla katılımcısı olan ankete göre şirketlerin büyük bir kısmı insurtech şirketleriyle ortak olmak istiyor. Danışma şirketi KPMG de insurtech’in sigorta pazarının “değişmez bir parçası” olacağını söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir