Blockchain teknolojisinin finans dünyasındaki devrimi

 Blockchain teknolojisinin finans dünyasındaki devrimi

Gelişen teknoloji, her sektörü etkilediği gibi finans sektöründe de köklü değişikliklere neden oluyor. Bu teknolojinin öncüsü ise dijital dünya, Blockchain.

Blockchain nedir? İşleyişi nasıldır?

Öncelikle Blockchain, şifreleme bilimi (Kriptoloji) kullanılarak, dijital ortamlarda veri kayıtları oluşturmak için geliştirilmiş, elektronik kayıt defteri mantığı ile işleyen bir teknolojik altyapıdır. Bu teknoloji çeşitli özellikleri sayesinde dijitalleşen çağda veri kayıtlarını şekillendirme gücüne sahiptir. Blockchain’in işleyişine değinmek gerekirse;

Blockchain, bilgi içeren blokların oluşturduğu bir zincir yapısına sahip. Bir blokta saklanacak verinin ne olacağı, Blockchain’in kullanım alanına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin kripto para ile ilgili kullanımında bloklar, gönderici, alıcı ve işlem tutarı gibi detayları saklıyor. Blokzincirin kayıt mantığındaki farklılığı tanımlamada ise “dağıtılmış” ve “merkeziyetsizlik” kavramları önemli. Blockchain, tek bir otorite tarafından kontrol edilmediğinden merkeziyetsiz, tutulan kayıtların birden fazla kopyası olduğu içinde dağıtılmış bir sistem olarak tanımlanıyor.  Burada blokzincirin kapsamını anlamak için dünyanın her tarafına yayılmış bir ağ olarak düşünmek oldukça yerinde olur. Blockchain verisi, blokchain ağının devam sürecine katılan her kullanıcı da dijital bir kopya olarak saklanıyor, bu kopya yapılan işlem bazında güncelleniyor ve tüm kullanıcıların kayıtlarında da eş zamanlı güncelleme gerçekleşiyor. Bu şekilde kriptografi kullanımı ile bir işlemin gerçekleşmesi ekosistemde bulunan yetki sahibi paydaşların onayına tabi oluyor. 

Blockchain bilinenin aksine;

Blockchain teknolojisi, sadece kripto paralar ile sınırlı değil hemen hemen her alanda karşımıza çıkan ve bu alanlarda yakın gelecekte ciddi kolaylık sağlayacak bir güvenlik sarmalıdırÖrneğin kamu sektöründe hükümetlerin ve vatandaşlara ait varlıkların, belgelerin ve gerçekleştirilen işlemlerin resmi kayıt defteri olma potansiyelini sunuyor. Sağlık bilgileri, blokzincir ile kayda alınabilir ve yine bu sektörde ilaç konusunda sahteciliğin önüne geçebilir.Diğer yandan ilaç sektörünün şeffaflığa ihtiyaç duyduğu bir ürünün ticarileşmeden önceki klinik deneyleri, tedarik zinciri kontrolü, ürünün doğrulanması ve kalite kontrolü gibi konularda da katkı sağlayabilirSigorta sektörü için bakacak olursak sigorta çözümlerinde zaman zaman belirsizlikler ve sonuç alma sürelerinin uzaması gibi durumlar görülebilmektedir.  Süreçlerdeki belirsizlikleri ortadan kaldırılarak akıllı sözleşmelerin entegrasyonu sağlanırsa sigorta şirketleri de akıllı sözleşmeler kullanarak rutin ödeme işlemlerinin hızlandırmasını sağlayabilirler.  

Blockchain ve Finans Sektörü; 

Blockchain finans kurumlarında, iş süreçlerinin daha şeffaf, güvenli, hızlı ve verimli işlemesine destek sağladığı için pek çok uluslararası kurum tarafından kısa sürede benimsenmiştir. Blockchain ve finans ikilisinin ilişkisi sonucu ortaya çıkan avantajlar şu şekilde sıralanabilir ; 

*Blockchain ağındaki tüm işlemlerin kalıcı olarak kaydedilmesi ve blok yapılarının değiştirilmesinin mümkün olmaması güvenliği artırır. Ayrıca Blockchain ile saklanan veriler, sadece ağ üyelerinin kullanımına açıktır. 

*Ağ kullanıcıların yaptığı işlemler, şeffaf ve yüksek güvenlikli olarak kayıt altına alınır. Verileri değiştirmek için ekstra zincirlerin eklenmesi ve diğer bloklardan onay alınmasının gerekir. Tüm bu özellikler, finans sektöründeki güvenlik açıklarını minimuma indirir.          

*Blok zincir, finans kurumları için büyük önem taşıyan karmaşık evrak saklama prosedürünü bütünüyle değiştirir. Blockchain veritabanıyla işlem yapabilen ve akıllı sözleşmeler adı verilen işlem protokolleri sayesinde zaman kaybına neden olan onay süreçleri en aza indirilir. Bu sayede finans kurumlarının operasyonel yükü ve maliyetleri ciddi anlamda azalır. 

Blockchain teknolojisini kullanan dijital para birimleri sayesinde para transfer işlemlerinin daha güvenli ve hızlı gerçekleştirmek mümkün hale gelir. İşlem maliyetleri düşer.  

Blockchain teknolojisinin finans sektöründe sağlayacağı kolaylıklara değinecek olursak;

Sahtecilik, sektörde yaşanan en büyük sıkıntılar arasında. Blokzincir teknolojisi bahsettiğim dağıtık yapısı sayesinde tüm işlemlerin bir kopyasının ağın tüm katılımcılarında da bulunuyor olmasıyla veri ihlali, kimlik hırsızlığı gibi siber güvenlik sorunlarına bir çözüm olma potansiyeline sahip. Yine blokzincir teknolojisinin dönüştüreceği bir diğer alan sermaye piyasaları. Burada da teknoloji sayesinde aracısızlaşma giderek artacak gibi görünüyor. Yine kredilerin onay süreci ve dağıtık yapılı kredi sistemleri de bankacılık sektöründe blokzincirin geliştireceği alanlardan. 

 

 

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir