Blok zinciri (Blockchain) ve kripto para teknolojisi

 Blok zinciri (Blockchain) ve kripto para teknolojisi

Dijitalleşen banka ve diğer finansal teknoloji kurumları blockchain teknolojisinin sağladığı avantajlardan dolayı, sistemi tüm işletme süreçlerine dâhil etmeyi hedeflemektedir. Yıllarca değer transferinde merkez rol üstlenen banka ve diğer geleneksel finans kurumları, bu avantajlar karşısında blockchain teknolojisine yatırımlarını arttırmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması paranın dijitalleşmesine çok farklı bir boyut kazandırmaktadır. Günlük hayatımız ve iş yapış tarzımızda dijitalleşmenin getirdiği büyük dönüşümün etkileri kolaylıkla görülmektedir.

Kripto para ya da sanal para olarak adlandırılan teknolojinin günümüz finans dünyasında kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, ödeme işlemleri, merkezi olmayan, alıcı ve satıcı harici 3. tarafların müdahil olmadığı, işlemlerin ağa katılan tüm kullanıcılar tarafından izlenebildiği ancak değiştirilemediği sistematik mekanizma üzerinden gerçekleşmektedir. Başta Bitcoin olmak üzere diğer tüm kripto para ödeme işlemleri, merkezinde blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Taraflar arası kripto para elektronik ödeme sistemi

Blok zinciri teknolojisi, taraflar arası borç alışverişinde 3. tarafın işlem onayına gerek olmaksızın güvenli bir elektronik ödeme mekanizması yürütme amacıyla oluşturulmuştur. Bu taraflar arası gerçekleşen elektronik ödeme sistemini ‘’Bitcoin’’ olarak adlandırmaktadır.

Blok zinciri: oluşturulan ağdaki transfer işlemlerini şifreleyerek takip eden, işlemleri ağdaki tüm kullanıcılara kodlayan, dağıtık olarak kayıt altına alan veri tabanıdır. Bu transfer işlemine konu olan varlık, kripto para, fikri mülkiyet hakları gibi soyut biçimde olacağı gibi, nakit para, mal ve eşya gibi somut biçimde de olabilir.

Blockchain teknolojisi, işleme konu olan tüm soyut ya da somut varlıkları şifreleme yöntemi olan ‘’hash’’ fonksiyonu ile kodlayarak bloklar oluşturmakta ve ağdaki tüm blokları birbirine zincirleyerek işlem kaydını tutmaktadır.

Blockchain (Blok zinciri) nasıl çalışır?

Günümüzde elektronik ödeme transferlerinde kullanılan blockchain teknolojisinin en somut örneği Bitcoin’dir. Bitcoin ile ödeme gerçekleştirebilmek için ağdaki tüm kullanıcıların birer cüzdan hesabı ve bu hesaplar üzerinde tanımlı dijital kimlik görevi gören şifrelenmiş adresleri mevcuttur.

A kişisi, B kişisine para transferi komutu girdiğinde, uygulama bir işlem oluşturur ve bu işlem ‘’blok’’ olarak ifade edilmektedir. İşlemin doğruluk ve geçerlilik kazanması amacıyla transfer esnasında oluşturulan şifrelenmiş blok ağdaki tüm katılımcılara dağıtılır.

Ağdaki tüm kullanıcı bilgisayarları, sistemdeki algoritmalar üzerinden işlemin (blok) doğruluğunu inceledikten sonra işlemi onaylarlar. Tüm kullanıcılar tarafından onaylanan işlem (blok) zincire eklenerek, kalıcı olarak değiştirilemez, manipüle edilemez şekilde sistemde kayıt altına alınır. Takip edilen bu işlem süreçlerinin sonunda, para A’nın hesabından B’nin hesabına aktarılır.

Sitemizdeki diğer haber yazılarını okumayı unutmayın.

Ramazan Karakaya

3 Comments

  • Bu güzel yazınız için çok teşekkür ederim ve gerçekten severek takip ediyorum sizi. Çünkü yazdıklarınız farklı bir bilgi vermekle beraber , tamamen tüm gerçeği ile herşeyi olduğu gibi yansıtıyorsunuz. Şimdi okuduğum şuan ki yazınıza gelince , evet herşey dört dörtlük görünüyor ve bizlere gösterilen , gösterilmeye çalışılan aynı bu şekilde oluyor. Ama unuttuğumuz birşey var. O da merkeziyetsiz olması. İlk düşündüğümüz de kulağa güzel geliyor ama bence gerçek bu değil. Belki çoğu insan bana katılmayacak ama bu gidişle tamamen dünya olarak tek bir merkeze bağlı olacağız . Dünyayı tek bir güç yönetmiş olacak. O da adını verdiğimiz dijital para BİTCOİN olacak. Diğer yandan herkes piyasanın inip çıktığını dile getiriyor. Kripto paraların hepsi birer projenin ürünü olarak dile getiriliyor. Ama baktığımız zaman proje ne kadar güzel giderse gitsin, dijital parası aşağı yönlü hareket ediyor. Bu da aklımıza şunu getiriyor , ” dijital paranın sahibi veya başka güçlü olan biri bu dijital parayı istediği gibi yönlendirebiliyor.” Bu olayda da, aslında isteyerek ve bilerek zorla mantığımızda yer etmesi için uğraşıyorlar ve de başarıyorlar. Ama diğer yandan elindeki bütün parasını yatıran küçük balık maalesef ki bunu idrak edemiyor. Bu yüzden de sürekli kaybedilenler artıyor. Diğer bir düşüncem ise , dijital para tamamen bağımlılık yapan bir ürün . Her seferinde kaybettiğini tekrar kazanmak umuduyla daha fazla para yatıran küçük balıklarla dolu. Sözün kısası şu ki bence dijital para ve dijital ödeme olayı tamamen içinde büyük tehlikeler barındırıyor. Bu sadece benim şahsi düşüncem. Şunu da unutmamak lazım , ortaya konulan her yeni ürün , her zaman başlangıç olarak iyi çalışmalıdır. Arz ve talep artınca , geriye kalan tüm herşey tehlikeleri de yanında getirir.

  • […] Blockchain teknolojisi sayesinde uluslararası arenada farklı sektörlerin teknoloji ile entegre olmasını sağlayan önemli adımlar atılmaktadır. Bu minvalde blockchain teknolojisini içinde barındıran işlemler için yapılan bazı girişimleri örnek verecek olursak. […]

  • […] hizmeti verilmesine karşın henüz NFT’ler için sunulan bir sigorta poliçesi bulunmamaktadır. Blok zinciri tabanlı kriptografik varlık olan NFT, dijital sanat eserleri satmanın ve satın almanın popüler bir yolu olarak tanınır […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir