Borsa oyun değil, yatırım aracıdır

 Borsa oyun değil, yatırım aracıdır

Borsa, adını uzun yıllardan beri duyduğumuz ama hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığımız bu kavram, bireylere tasarruflarını değerlendirme imkanı sunmaktadır. Dolayısıyla borsa, söylenenin aksine oynanacak bir oyun değil, ciddi bir yatırım aracıdır. 

Borsa nedir?   

Borsa, alınıp satılabilir menkul kıymetler, emtialar, döviz, vadeli işlemler, ve opsiyon sözleşmelerinin halka açık satıldığı veya satın alındığı organize bir piyasadır. Yatırımcılara güvenilir bir faaliyet ortamı yaratmasının yanında düzenli işlem mekanizması, güncel fiyatlar ve gerçek zamanlı alışveriş gibi imkanlar sunmasından dolayı oldukça popülerdir.  

Türkiye ve Dünyada borsa 

Türkiye’de borsanın tarihi Osmanlının son dönemlerine kadar uzanmakla birlikte 1970 ve 1980 yıllarının ilk yarısında, mekân olarak Sirkeci Vakıf Han’da bir tür tezgâh üstü piyasa şeklinde faaliyette bulunuyordu. İstanbul menkul kıymetler borsası ise konjektürel gelişmeler sonucu hisse senetleri ticaretinin düzenlenmesi ve standartlaştırılması amacıyla 1986 yılında Karaköy-Tophane’de faaliyete geçirilmişti. İlk dönemlerinde az sayıda şirket ve düşük işlem hacimleri ile faaliyetlerini sürdüren İMKB, 5 nisan 2013 tarihinde “Borsa İstanbul” olarak isim değişikliğine gitmiştir. Borsa İstanbul günümüzde Hisse Senetleri Piyasası’nda 300’ ü aşkın şirketin hisse senedi, Tahvil ve Bono Piyasası’nda ise devlet tahvili ve hazine bonolarının yoğun olarak işlem gördüğü bir borsa haline gelmiştir.  

Dünyada, ilk defa 1409’da Brugge, Belçika’da kurumsallaştı ve hızla bulunduğu bölgenin yakınlarına yayıldı. Modern borsa sistemine en benzer sistem Anvers, Belçika’da kuruldu. Anvers Borsası’nın açılışından kısa bir süre sonra Lyon Borsası ve Toulouse Borsası hizmete girmiştir. Paris’te de ilk borsa resmen 1724 yılında faaliyete girmiştir. Wall Street, New York City’de bulunan ve market cap bakımından dünyanın en büyük borsası olan NYC Menkul Kıymetler Borsasıdır. Bunlara ek belgelenen ilk borsa iflası, 1636’da Hollanda’da gerçekleşmiştir.  

Borsada işlem yapabilmek için

Bu platformda işlem yapmak ve yatırımcı olabilmek için öncelikle iyi bir finansal okuryazar olmak gerekir. Finansal okuryazarlık, paranın nasıl kullanıldığını anlayabilme yeteneği ya da kişinin finansı anlayabilme becerisi olarak tanımlanabilir. Eğer finansal okuryazar değilseniz kulaktan dolma bilgilerle işlem yapıyorsunuz demektir. Bunun sonucunda, aldığınız riskin ne olduğunu bilmediğiniz için zarar etmeniz muhtemeldir.  

Borsada yatırımcı olup işlem yapmak için, bir aracı kurum veya bankada bir yatırım hesabının açılması gerekir. Yatırım hesabı açtığınız kurum tarafından ya da internet sitesi üzerinden yatırımcı profilinin belirlenmesi amacıyla uygunluk ve yerindelik testleri yapılarak yatırımcının risk ve getiri profili belirlenir. Son olarak yatırım hesabı açılışı sağlandıktan sonra kurum tarafından verilen kullanıcı bilgileri ile işlem yapmak istediği ürün için alım – satım emirlerini yazılı, sözlü, telefon ya da internet üzerinden iletebilir. 

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir