Boston Dynamics’in Spot robotu Fransız ordusuyla savaş eğitiminde test edildi

 Boston Dynamics’in Spot robotu Fransız ordusuyla savaş eğitiminde test edildi

The Verge ve France Ouest’in bildirdiğine göre, Boston Dynamics robot köpeği Spot, Fransa’nın kuzeybatısındaki bir askeri okuldaki eğitim oturumları sırasında Fransız ordusu tarafından test edilen birkaç robottan biriydi.

Okul komutanı Jean-Baptiste Cavalier, “Savaşta robotların katma değerini ölçmek” amacıyla iki günlük bir eğitim sırasında kullanıldı. Alıştırmalar, öğrencilerin gelecekteki savaş durumlarında robotların nasıl konuşlandırılabileceği hakkında düşünmelerini amaçladı.

Öğrenciler, Spot’un esas olarak keşif için kullanıldığı üç saldırı ve savunma görevi tasarladı. Senaryolar öğrenciler tarafından önce robotlar olmadan sonra da robotlar yardımıyla gerçekleştirildi. Konuşlandırılan diğer botlar, OPTIO-X20 adlı uzaktan kumandalı tank benzeri bir araç ve bir topla donanmış ve ilerleyen askerlere koruma sağlamak için tasarlanmış zırhlı tekerlekli bir drone olan Barakuda idi.

Robotların operasyonu yavaşlattığı, ancak bir askerin ilk tatbikatta Spot olmadan öldüğünü söylemesi, ancak robotun keşfi sayesinde ikinci kez hayatta kaldığını söyleyerek askerleri daha güvende tuttuğu bildirildi. Bir egzersizin ortasında Spot’un şarjı bittiği için pil ömrü sözde bir sorundu.

Saint-Cyr Coëtquidan askeri okulunun tweet’ine göre, robotlar Avrupalı ​​distribütör Shark Robotics ve Nexter Group tarafından orduya ödünç verildi. Ancak bir sözcü The Verge’e, Spot üreticisi Boston Robotics’in dağıtım hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söyledi.

Atlas dahil Boston Dynamics’in ilk robotlarından bazıları ABD ordusunun DARPA kolu tarafından finanse edildi, ancak şirket yavaş yavaş askeri bağlarından uzaklaştı. Şirketin mevcut hüküm ve koşulları, bunların “herhangi bir kişiye veya hayvana zarar vermek veya yıldırmak, bir silah olarak veya herhangi bir silahı etkinleştirmek” için kullanılmasını yasaklamaktadır.

Yine de Boston Robotics, askerleri tehlikeden uzaklaştırmak için robotların kullanılmasına kesinlikle karşı değil, dedi ve hala keşif ve diğer pasif görevler için robot kullanma fikrini değerlendiriyor. Şirketin rakibi Ghost Robotics’in Spot benzeri botları, Hava Kuvvetleri tesislerinde devriye gezmek için ABD Ordusu tarafından çoktan konuşlandırıldı.

Sigorta Editoru

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir