Bu Denetim Çok Can Yakacak

 Bu Denetim Çok Can Yakacak

16 Temmuz’da yayınladığımız haberimizde, 13 Temmuz 2019 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan  Yönetmelik değişikliğinde karmaşaya neden olan Madde 11 çok tartışılmıştı. Ancak Bu madde açıklığa kavuşturulmaya çalışılırken, biz haberimizde 13 Temmuz günü yürürlüğe giren MADDE 2 ‘deki değişikliği yorumlamıştık. Değişen maddeyi anımsayacak olursak;
Madde 2 :  Aynı Yönetmeliğin Ek 4’ünün 1 inci maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik gerekçesiyle; trafik tesciline tabi olmayan araçlara ilişkin poliçeler ve sigortacılık prensipleri çerçevesinde basamak tespitinin yapılamadığı poliçeler Havuz kapsamı dışındadır.” şeklindeydi..

Biz bu maddenin yorumunu dikkat çekmesi için büyük harfler ile yazmıştık. ve tekrar aynı yorumu paylaşıyorum. ” BU MADDEDE  : YENİ KAYIT OLARAK KESİLEN VE TRAFİKTE TESCİL İŞLEMİ YAPILMAYAN (HASARLI REFERANSI MOTORSİKLETE VE TRAKTÖRE ALAN SİGORTA ACENTELERİNİN KESMİŞ OLDUĞU) ARAÇLARIN POLİÇELERİ HAVUZ KAPSAMINA ALINMAYACAK VE SİGORTA ŞİRKETLERİ BÖYLELİKLE BU POLİÇELERİN TAKİBİNİ YAPARAK BU POLİÇELERİ KESEN SİGORTA ACENTELERİNE SÖZLEŞMELERİNE AYKIRI HAREKETTE BULUNDUKLARI İÇİN TEK TARAFLI FESİH ETME HAKKINA SAHİP OLACAKLAR.”

Geleceği Görmek için Kahin olmaya gerek yok.

Beklenen olmaya başladı, Hazine Maliye Bakan Yardımcılığı Makamının Talimatları doğrultusunda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) nezdinde yapılan denetim kapsamında “Yeni Kayıt (YK)” olarak düzenlenen ve “Araç Tarife Grup Kodu” bilgisinin, T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) nezdinde tutulan bilgilerle uyuşmadığı ve bu uyuşmazlık nedeniyle bazı araçların tarife basamak kodunun hatalı olduğu tespit edilmiştir.

Denetim esnasında tespit edilen bir diğer husus ise,  “Yeni Kayıt (YK)” olarak üretimi yapılan, trafik sigortası poliçelerindeki araç bilgilerinin EGM kayıtlarında hiç bulunmamasıdır.

Bu denetim sonucunda, Sigorta Şirketleri Poliçeleri düzenleyen acentelerden yazılı açıklama istemeye başladı.

Tabi ki Sigorta Acenteleri bu duruma mantıklı bir açıklama yapamazsa ne olur;
16 Temmuz’daki haberimizde de belirttiğimiz gibi usulsüz poliçe düzenlemesi yapmışsa eğer, Hazine Maliye Bakanlığı bakan yardımcılığı soruşturması kapsamında acentelikleri değerlendirilmek zorunda kalınacaktır. Böylelikle sigorta şirketleri birçok acentesini tek taraflı fesh edecektir.

Biz Buna Şeriatın Kestiği parmak acımaz diyoruz…

Kalın Sağlıcakla…

İsmet KÜÇÜKSARI

 

 

İsmet KÜÇÜKSARI

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir