Dijital dönüşüm ve iş dünyasındaki yeri

 Dijital dönüşüm ve iş dünyasındaki yeri

Dijital dönüşüm, son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz bu kavram, çağımızın bir gerekliliği haline geldi. Ülkemizde ise alanında önde gelen şirketlerin hatırı sayılır yatırımları dikkat çekmektedir. 

Dijital dönüşüm nedir?  

Toplumsal ve sektörlerdeki ihtiyaçlara dijital teknolojilerin öncülüğünde çözüm bulmanın, buna bağlı olarak iş akışlarının kültürünün gelişmesi ve değişmesi sürecini tanımlayan bir kavramdır. Başka bir deyişle dijital dönüşüm, insan ve çevre odağında, teknolojinin sosyolojiyle etkileşiminden ortaya çıkan “yaratıcı yıkımla”, toplumsal olarak yeni bir yönetim, üretim ve yaşam sürecine değişerek dönüşümü olarak da ifade edilebilir.  

Dijital dönüşüme öncülük eden teknolojiler 

İlk olarak Yapay Zekâ kavramını ele alabiliriz. 

+Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti olarak tanımlanıyor. 

+Blok zincir, merkezi bir sunucunun veya güvenilir bir otoritenin kaldırılmasına olanak sağlayarak, merkezi güvenin internet ortamında dağıtılması olarak tanımlanmaktadır. 

+Nesnelerin İnterneti, dünya üzerinde bulunan tüm cihazların birbirleriyle ve insanlarla iletişim halinde olmaları durumunu anlatan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. 

+Sanal Gerçeklik ya da Artırılmış Gerçeklik (AR), gerçek ve sanal dünyaların kombinasyonunu ifade eder ve gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümü olarak ifade edilmektedir. 

+Üç boyutlu baskı (3D baskı), 3 boyutlu olarak tasarlanmış sanal bir nesnenin polimer, kompozit ve reçine gibi malzemelerden ısıl veya kimyasal işlemden geçirilerek üretilme işlemidir. 

Dijital dönüşümün karşımıza çıktığı bazı sektörler 

Sağlık, Dijitalleşmenin en etkin olduğu alanlardan biri de elbette ki sağlık hizmetleri. Yeni nesil akıllı hastaneler ve tıbbi tesisler hastalığı teşhis etmek ve ameliyatlara yardımcı olmak için yapay zeka teknolojisini kullanarak bu dijital dönüşümü yaşıyor. 

Eğitim, Dijitalleşme ile birlikte örgün eğitim, sanal ortamlara taşındı. Eğitime bakış açısı dijitalleşme ile genişleyerek “yaşam boyu öğrenim”e taşındı. Akademik anlamda öğrenciler ile öğretmenler arasında yeni eğitim alanı yaratıldı, kurumsal alandaki profesyoneller için de eğitimin zaman ve mekan bağımlılığı ortadan kaldırıldı. 

Perakende, perakende sektöründe dijital kanalların artması ile elektronik ticaret kavramı oluştu. Pazara giriş engelleri azaldı, küçük işletmecilerin ticarete katılımı ve ürün çeşitlilikleri ise artış gösterdi. 

Medya, mobil cihazlarda bulunan içeriklerin genişletilmesi bu dönüşümün ilk adımı diyebiliriz. Bu ilk adımların atılması sonucu birçok öncü medya şirketi kullanıcılarına kişiselleştirilmiş içerik önermek, üretmek ve kullanıcıyı reklama aktarmak için veri topluyor bu şekilde dijital dönüşüme ayak uyduruyor. 

Ülkemizde alanının öncü şirketleri bu dönüşüme ciddi yatırımlar yapıyorlar 

Bu hafta Bloomberg HT kanalında yayınlanan dijital strateji programına konuk olan Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici şirketin dijital dönüşümü hakkında ilgi çekici açıklamalarda bulundu. Dijital dönüşüm macerasında yeni olmadıklarını belirten Elverici, hedeflerini 3 başlık altında topladıklarını ve bu hedeflerinde ise teknolojinin tamamlayıcı unsur olduğuna vurgu yaptı. Görkem Elverici, Şişecam’ın bu dönüşüm programına 5 yıl gibi uzun bir süredir yatırım yaptığını ve bu yatırımın büyüklüğünün de  40-50 milyon $ gibi önemli bir meblağ olduğu bilgisini verdi. 

Bu önemli değişimin başka bir örneği; Anadolu Ajansının bir haberine göre, Turkcell ve SAP Türkiye işbirliği dikkat çekti. Kurumsal dijitalleşme ve dijital dönüşüm yolculuğunu SAP Türkiye iş birliği ile sürdüren Turkcell, SAP’nin merkezi finans çözümünü kullanarak tüm finans operasyonunu tek merkezden, daha çevik ve veri odaklı yönetecek. Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, şirket, 2019 yılında başladığı Finans ve Dijital Dönüşüm Programı ile organizasyondan sürece, teknolojiden veriye birçok alanda finans fonksiyonunun etkinliğini ve verimliliğini artırmayı hedeflediklerini ifade etti. 

Kaynak: Bloomberg HT, Anadolu Ajansı

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir