Dijital dünyanın merak edilen konusu NFT

 Dijital dünyanın merak edilen konusu NFT

Son dönemlerin çok merak edilen konusu NFT. Bu yazımda sizlere dijital dünyada adından sıkça söz ettiren teknolojinin ne olduğunu, nasıl oluşturulduğunu ve bazı örneklerini aktaracağım.

NFT nedir?

NFT, başka bir deyişle Non Fungible Token. Takas edilemez jeton anlamına da gelmektedir. Dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimidir.

NFT’nin ortaya çıkışı

NFT’nin ilk ortaya çıkışı etherium blok zinciri üzerinde tasarlanan cryptoKitties adlı oyundur. Ethereum’da oynanan cryptoKitties isimli dijital ticaret oyununda, hepsi birbirinden farklı olan sanal kedi karakterleri yaratıp koleksiyon maksatlı açık arttırmaya sunuldu. Bu olay NFT sisteminin başlangıcı olarak kabul edildi.

NFT ne işe yarar? Nerede kullanılır?

NFT’ler fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi öğeleri temsil etmek için kullanılabilir. Ancak, orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişim, NFT’nin alıcısı ile sınırlı değildir. Bu dijital öğelerin kopyaları herkesin edinmesi için mevcutken, NFT’ler, sahibine telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtı sağlamak için blok zincirlerinde izlenir. Ethereum gibi büyük blok zincirlerinin, NFT’leri destekleme konusunda kendi standartları vardır ve temsil edilen dijital öğenin kendine özgü bir şekilde benzersiz olmasını sağlamak için çalışır. NFT’ler artık sanat, müzik, spor ve diğer popüler eğlencelerdeki dijital varlıkları metalaştırmak için kullanılıyor. Bu sayede kullanıcıların ilgisini çekerek blok zincir ağları üzerinden alınıp satılabiliyor ve büyük kazançlar sağlayabiliyor.

NFT’ler nasıl oluşturulur?

NFT’lerinizi hangi blok zincirinde yayınlamak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Ethereum önce de belirttiğimiz gibi büyük bir blok zincir ve bu iş için alanında lider blok zincir hizmetidir.  Her blok zincirinin kendi standardı, uyumlu cüzdan hizmetleri ve pazar yerleri vardır. Örneğin, Ethereum akıllı Zincir üzerinde NFT’ler oluşturursanız, bunları yalnızca Ethereum akıllı Zincir varlıklarını destekleyen platformlarda satabilirsiniz. Daha sonra pazar yerini seçtikten sonra oturum açıp, ilgili dosyayı sisteme yükleyin. Bu noktada yüklediğiniz dijital varlığın kopyası olup olmadığı ya da bir koleksiyona ait olup olmadığı sorgulanır. Sorgulama onaylandıktan sonra eserinizi ilgili adımları devam ettirip, NFT’ye dönüştürdükten sonra son olarak açıklaması ve fiyatlandırmasını yapmanız gerekmektedir. Bu işlemlerin sonunda size ait olan benzersiz NFT’nizi alım-satım platformuna sunabilirsiniz.

Bazı NFT örnekleri:

*Everydays: The First 5000 Days, Beeple olarak tanınan Mike Winkelmann tarafından oluşturulan “Everydays: The First 5000 Days” isimli NFT, Christie’s müzayede evinde 69.3 milyon dolara alıcı bularak günümüze kadar satılan en pahalı NFT oldu.

*CryptoPunk, CryptoPunks eserleri arasında yer alan, pikselleşmiş yüzlerden oluşan NFT’lerden olan CryptoPunk, 11,8 milyon dolara satıldı.

* Ünlü ressam Tarık Tolunay da bir çizimini NFT eserine dönüştürmesi ile 92 bin dolara satmasının ardından Türkiye’deki NFT çalışmalarının odağında yer alıyor.

* Ülkemizin önde gelen spor kulüplerinden Galatasaray’ın, Ali Sami Yen NFT koleksiyonu ise çok kısa bir süre içinde 185 bin dolara satılmıştır.

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir