Dijital varlıkların sigortalanması

 Dijital varlıkların sigortalanması

Dijital teknolojiler geliştikçe sigortacıların üzerinde düşünmeleri gereken konular da artıyor. Nitekim kripto para sigortası gündeme oturmayı başardı. Özellikle son dönemlerde sadece kripto para borsalarının yükselişi ve düşüşü konuşuldu. Şimdi ise bu tür varlık sınıflarında yaşanabilecek zararlar nedeniyle sigorta yaptırma fikri ortaya çıktı.

‘Kripto varlıklar’ şeklinde de bilinen dijital varlıklar çoğunlukla fiziksel varlığı bulunmayan ve çevrimiçi sahip olunan varlıklara atıfta bulunur. Yatırım açısından en yaygın olarak kullanılan kripto varlıklar, dijital para birimleri olan kripto paralar ile NFT’ lerdir. Hem kripto paralar hem de yeni tanıştığımız NFT hacklemeye, sahtekârlığa, hırsızlığa maruz kalabilecek değerler ve bu bakımdan sigortacılar için ciddi bir pazar anlamına geliyor.

Ancak bu varlıkların fiziksel olarak bulunmadığı dikkate alındığında, değer, sigorta ve koruma politikaları ile ilgili önemli sorular ortaya çıkıyor. Bu dijital varlıklar finans, teknoloji ve yaratıcı çevreler gibi birden fazla sektörde önemli bir konu başlığı haline gelirken, bu yeni varlık kategorilerin nasıl sigortalanabileceğini ve yatırım yapmanın faydaları ile riskleri tartışılmakta.

NFT’nin sigortalanması

Kripto sanatın ve NFT’lerin  gelişimi son zamanlarda internet üzerindeki varlıkların ne kadar değerli olabileceği konusunda dünya çapındaki farkındalığın artmasını sağladı. Genellikle şahsi menfaatin ve yatırım potansiyelinin bir araya gelmesi yoluyla hem tanınmış şirketler hem de kişiler bu kavrama yönelmeye devam ediyor.

Ancak dünyanın hemen her yerinde siber sigorta hizmeti verilmesine karşın henüz NFT’ler için sunulan bir sigorta poliçesi bulunmamaktadır. Blok zinciri tabanlı kriptografik varlık olan NFT, dijital sanat eserleri satmanın ve satın almanın popüler bir yolu olarak tanınır hale gelmeye başladı. NFT’lerin fiyatları önemli ölçüde değişkenlik göstermekte olup, koleksiyoncular bu dijital varlıkları elde etmek için bazı durumlarda milyonlarca dolar ödeyebiliyor.

Değerlerinin milyonlarca doları bulabilmesi sonucunda, NFT’lerin sigortalanması ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu doğrultuda, sigorta sektörünün NFT’leri korumak için risklere özel olarak uyarlanmış teminatlar geliştirmeye çalıştığını görmekteyiz. Bu aşamada NFT’lerin yakın vakitte sigorta poliçelerine konu olacağı beklenmektedir. Böylelikle, teminat kapsamının belirlenmesi ve reasüransına yönelik işlemlerin başlatılması gerekmektedir.

Dijital varlıkların korunması

Dijital varlıkların korunması ve sigortalanması çok karmaşık görünebilir. Fiziksel varlıkları bulunmadığı için rayiç bedel belirlenmesi zordur. Yeni gelişen tüm varlıklarda olduğu gibi, sigorta sektörü politikalarının, terminolojinin, risk değerlendirmesinin ve ödemelerin tanımlanmasına ilişkin en iyi uygulamaları belirlemeye çalışmaktadır. Ayrıca, resim veya klasik otomobiller gibi daha yerleşik yatırım türlerinin aksine bu varlıkların değerinin hızla değişebilmesi de sigorta işlemlerini zorlaştırmaktadır.

Sonuç olarak, haritalanmamış deniz olmasına rağmen ilerleyen zamanlarda dijital varlık sigortası sektörünün hızla büyüyeceği öngörülmekte olup dijital varlıkların ezici çoğunluğu henüz sigortasızdır. Gelecekte sigorta şirketlerinin dijital varlık mülkiyeti ve miras planlaması, örneğin korumanın ölüm sonrasında veya miras kapsamında nasıl işlediği gibi konularla ilgilendiğini görmemiz olası. Ayrıca, sigorta ödemelerinin nasıl yapılacağı ve dijital anahtarların ve cüzdanların kaybı, çalınması ve kopyalanması gibi teminata dahil olacak konular şimdiden tartışılmaktadır.

Kripto para değerlerindeki hızlı oynamalar ve yetersiz yasal çerçeve sigortacıları bu alana girmekte isteksiz kılmakta ise de gerek dijital varlıklar gerekse de kripto paralarla iş yapan şirketlerin üst yöneticilerinin kişisel sorumlulukları konusunda sigorta talepleri çok güçlü ve giderek artıyor. Bu alanın evrim geçirerek gelişmesi kaçınılmaz olmasından ötürü sigortacıların da şapkayı önlerine koyup neler yapabileceklerini düşünmeleri gerekiyor. Bu ilgiden uzak kalan sigortacı ve reasürörlerin çağın gerisinde kalacağı düşüncesi hakim olarak görülmektedir.

Sitemizdeki diğer haber yazılarını okumayı unutmayın.

Ramazan Karakaya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir