Dijital ve sanal dünya Metaverse

 Dijital ve sanal dünya Metaverse

Teknoloji ile sürekli gelişen ve dijitalleşen dünyanın odağı Metaverse. Sizleri, sunduğu imkanlar ile heyecan veren sanal evren metaverse hakkında bilgilendireceğim. 

Metaverse nedir? 

Metaverse veya başka bir deyişle sanal evren, geleneksel kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, İnternet’in varsayımsal bir yinelemesidir. Yani metaverse, bilgisayarlar, android cihazlar ve 3 boyutlu cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir fiziksel ortama dâhil olmasını sağlamaktadır. 

Metaverse kavramının gelişimi 

Antik yunanca kökenli meta (öte) ve batı dillerinde kullanılan universe (evren) sözcüklerinin kısaltılması ile son hali metaverse (evren ötesi, sanal evren) şeklinde ifade edilmektedir. Kavram ilk olarak Neal Stephenson’ın 1992 yılında yayımladığı bilim-kurgu romanı Snow Crash’de ortaya çıkmıştır. İlk zamanlarda abartılı ve spekülatif bir ütopya olarak  görülse de gerek gelişen teknolojik dünya gerekse teknoloji şirketlerinin bu alana yaptığı yatırımlar metaverse dünyasını mümkün kılmaktadır. Facebook metaverse dünyasına yatırım yapan şirketlerin başında yer alıyor. Şirket, bu konudaki yatırımlarına 2014 yılında sanal gerçeklik teknolojisi üreticisi Oculus’u 2 milyar dolara satın alarak başlamıştı. Geçtiğimiz aylarda da “Horizontal Workrooms” isimli sanal ofislerini tanıtmış ve iş dünyasının Metaverse’e taşınabilmesi konusunda önemli bir adım atmıştı. Bu teknoloji planlanan gelişimi sağlar ise insanlar  edindikleri sanal gerçeklik cihazları ile alışveriş yapma, sinemaya gitme, kafede zaman geçirme gibi bir çok eylemi herhangi bir fiziksel çaba harcamaksızın erişebilecektir. 

Metaverse dünyasına nasıl ulaşılır? 

Metaverse,Blockchain  teknolojisi sayesinde sahip olunan herhangi bir sanal varlığı dijital evrende kullanabilme imkânını sağlayabilmektedir. Örneğin NFT olarak satılan birçok eser ve metaverse coinleri birbiriyle bağlantılıdır. Bunların hepsi blockchain ağında dijital dünyada korunmaktadır. Nasıl ki kripto para borsaları üzerinden kripto paralar alınıp satılabiliyor aynı şekilde, metaverse coinler de bu kripto para borsaları üzerinden alınıp satılabilir ve yatırım yapılabilirlerdir.  

Bu kavrama başka bir örnek olarak da ünlü rap sanatçısı Travis Scott’ın fortnite oyun platformu üzerinden yaptığı sanal bir konseri verilebilir. Fortnite da Roblox da binlerce oyunun geniş bir ekosisteme bağlı olduğu bir platform. Burada oyunlar yaratılabiliyor veya farklı kullanıcılar tarafından oluşturulan oyunlar oynanabiliyor. Bu da metaverse dünyasının amacına benzer nitelikler barındırıyor.

(kaynak: Metaverse – Vikipedi.)

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir