Dijitalleşen para ve blockchain

 Dijitalleşen para ve blockchain

Teknolojik gelişmeler, tüm dünyada ve hayatın her alanında büyük değişimler yaratırken; finans sektöründe ve uluslararası ticaretteki büyüme beraberinde değişim aracı olarak bilinen para için de yenilikler getirmiştir. Geleneksel para anlayışının değişmesinden ufukta görülen gelecek blockchain teknolojisine doğru…

Geleneksel para anlayışı değişmekte

İlk kez Amerikan bankaları EFT olarak tanımlanan paranın elektronik yöntemler ile transferini başlatarak paranın dijitalleşmesi sürecine liderlik etmişlerdir. EFT işlemlerini zaman ile kredi kartı kullanımı ve ATM kullanımı izlemiş olup; bireyler nakit para bulundurmak yerine genellikle banka kartlarıyla işlemlerini gerçekleştirmeye başlamış. Bunun yanında teknolojinin gelişmesiyle birlikte para da dijitalleşmeye veyahut diğer bir ifadeyle sanallaşmaya doğru yönelmiştir.

Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması paranın dijitalleşmesine çok farklı bir boyut kazandırmaktadır. Günlük hayatımız ve iş yapış tarzımızda dijitalleşmenin getirdiği büyük dönüşümün etkileri kolaylıkla görülmektedir.

Türev enstrümanlar ile işlem verimliliği ve hızının artması

Paranın elektronik ortama girmesiyle değişik elektronik ödeme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Elektronik para ve ödeme yöntemleri; (kredi kartı, PayPal, elektronik para, e-cash, elektronik çek, e-cüzdan, mobil ödeme, escrip, IPIN, PcPay, First Virtual vb.) hacim ve çeşit olarak artmıştır.

Bu minvalde para giderek fiziksel niteliğini yitirmekte olup dijitalleşmektedir. Bu çerçevede teknolojinin daha da gelişmesi ve yaygınlaşması paranın dijitalleşmesi gelecekte yarın çok daha farklı bir boyut kazandıracaktır.

Adım Adım Blockchaine Doğru

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte paranın sanallaşması birtakım zorlukları da beraberinde getirmiştir. Örneğin, banka ya da kredi kartları arkasındaki sistemler hacklenmeye açıktır; kartların çalınma riski de oldukça fazla olup internetin karanlık ücra yerlerinde hatırı sayılır miktarda çalıntı kredi kartının alım-satımının yapıldığı gözlenmiştir.

Elektronik paranın yaygınlaşmasıyla beraber bilgi güvenliği sorunu; transferlerde yüksek maliyetlerin ödenmesi gibi problemleri de ortaya çıkarmıştır. Bu çerçeveden düşünüldüğünde kişilerin işlemlerini güvenli; olabildiğince asgari maliyetle ve ivedi bir şekilde gerçekleştirebileceği sistemlere ihtiyacın olduğu söylenebilir.

İşte tam da burada ufukta görülen gelecek blockchain devreye girmeye hazırlanmaktadır…

Sitemizdeki diğer haber yazılarını okumayı unutmayın.

 

Ramazan Karakaya

2 Comments

  • Emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş gerçekten 👏👏 şu konuda çok haklısınız , dijital para kısmına geçişte çok kolaylıklar görünmesine rağmen sistemlerdeki zayıflıklar tehlike oluşturuyor. Belki bu sorunlar zamanla aşılacak ama sorunlar halledilene kadar da bir çok kişinin canı yanacak bu açık ve net görünüyor. Umarım bu tehlike sadece küçük balıklar için geçerli olmaz. Ayrıca sanal paranın tek bir sistem tarafından yönetilmesi de büyük bir tehlike arz ediyor. Sistem tarafından oluşabilecek en küçük sorun bir çok kişinin zararına olacaktır bence .

    • Yorumlarınız için teşekkürler. Gelecek yazımda bahsetmiş olduğunuz sorunlara yönelik çözümlerden bahsedeceğim. Yazılarımızı takip etmeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir