Elektronik ticaret pazarında hızlı ivmelenme devam ediyor

 Elektronik ticaret pazarında hızlı ivmelenme devam ediyor

Elektronik ticaret, dijitalleşen dünyanın hızlı gelişimi bizlere mal ve hizmetlerin reklamı, satışı, dağıtımı ve ödenmesi gibi birçok işleme dijital ortamdan erişim kolaylığı sağlamaktadır. Son hazırlanan raporlar ise ülkemizde e-ticaret pazarına olan ilginin ve talebin fazlasıyla arttığını göstermektedir. 

E-ticaret nedir? İşleyişi nasıldır? 

Elektronik ticaret, mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. 

Türkiye’de e-ticaret satışları 400 milyar TL’ye yaklaştı  

Iyzico, Dogma Alares ve ETİD tarafından hazırlanan ‘2021 Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’ raporuna göre, e-ticaret işlem sayıları 2020’ye göre yüzde 46 artarak 3.4 milyar adet siparişe ve yüzde 69 artış ile 381.5 milyar TL hacme ulaştı. E-ticaret, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de güçlü bir büyüme gösterirken; 2021 yılında GSYİH’nin yüzde 4,5’i, toplam perakende sektörünün ise yüzde 17,6’sı perakende e-ticaret satışlarından oluştu. Rapora göre, 2019’da 138 TL olarak hesaplanan ortalama sepet büyüklüğü; 2021’de 146 TL’ye ulaşırken, e-ticaret alışverişleri kapsamında tüketiciler 2021 yılında her alışverişte ortalama 170 TL harcadı. 

E-ticaret sektörünün gelişimindeki etkenler 

Dünyada ilk kullanımı 1996 yılına dayanan, Türkiye’de ise 1998 yılında ilk adımları atılan e-ticaret pazarının gelişimini destekleyen başlıca unsurlar genç ve dinamik nüfus ile artan internet, mobil cihaz ve kredi kartı kullanımıdır. İnternetten alışverişin demografik yapısı incelendiğinde, çoğunlukla genç nüfus ve kadın kullanıcı sayısının kayda değer ölçüde arttığı görülmektedir. Türkiye’de internet kullanıcı sayısı ve buna bağlı olarak da e-ticarete olan ilginin giderek arttığı görülmektedir. Bu unsurlara ek olarak dünyayı derinden etkileyen covid-19 salgın hastalığının da e-ticaret pazarının gelişiminde etkisi olduğu aşikârdır. Yapılan araştırmalarda 2020 yılı pandemi döneminde Avrupa’da ilk kez online alışveriş yapanların oranı yüzde 13, Türkiye’de ise yüzde 25 olduğu görülmüştür. Araştırmalar sonucunda bu pazarın 5 yıl gibi uzun bir sürede yapacağı ivmelenmeyi sadece 6 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirdiği sonucuna varılmaktadır. 

Türkiye’de e-ticaret pazarı 

2017’den beri en fazla e-ticaret işlemine ev sahipliği yapan illerimiz sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu. Bu 5 il, e-ticaret satıcılarının da yüzde 75’inden fazlasını barındırıyor. 2017’den bu yana e- ticaret satıcılarının en olarak bulunduğu moda ve aksesuar sektörü olurken, ikinci sırada mobilya, züccaciye, tuhafiye sektörü, üçüncü sıradaysa yiyecek ve içecek sektörünün yer aldığı görülmüştür. 

(Kaynak:(bloomberght.com))

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir