Etki girişimciliği programı için teknoloji merkezli 6 proje seçildi

 Etki girişimciliği programı için teknoloji merkezli 6 proje seçildi

Etki Girişimciliği Programı, Türkiye İş Bankasının ve Vehbi Koç Vakfının desteğiyle gelecekte faydası olacak girişimleri desteklemek üzere bu yıl ilki düzenlenen Etki Girişimciliği Programında, 6 teknoloji merkezli girişim seçildi. 

Etki Girişimciliği Programından bahsedecek olursak 

Türkiye İş Bankası ve Vehbi Koç Vakfı daha yaşanabilir bir dünya için güçlerini birleştirerek sosyal ve çevresel etkiyi teknoloji ile ölçeklendirip yeni bir dünya yaratma vizyonuyla hareket eden girişimlere yönelik “Etki Girişimciliği Programı”nı başlattı. 

Program kapsamının amaçlarını sıralayacak olursak, nitelikli eğitim, sağlıklı ve kaliteli yaşam, iklim, erişilebilir ve temiz enerji, sürdürülebilir şehir ve topluluklar gibi alanlarda çevresel ve sosyal etki yaratan veya yaratma potansiyeline sahip teknoloji tabanlı girişimlerin ölçeklenmesine destek olmak gibi çeşitli örneklerden bahsedebiliriz. 

Program kapsamında ise yoğun bir mentorluk programı mevcut 

Edinilen bilgiye göre, 3 aşamadan oluşan ayrıca 16 hafta sürmesi beklenen program yoğun bir mentorluk sürecini kapsayacak. Aşamalar ise şu şekildedir; 

Birinci aşamada girişimler ürün ya da hizmetlerinin piyasayla uyumunu, etki odağı ve iş modelini yeniden değerlendirecekler. Bu aşamada ekipler iş modellerini doğrulayacaklar. İkinci aşamada girişimler sundukları çözümü müşteri ve pazar koşullarına daha uyumlu bir hale getirmek amacıyla en yalın çözümlerini geliştirecekler. Üçüncü ve son aşama ise çözümlerin pazara sunularak satışların artırılması ve yatırım arayışı süreçlerini kapsayacak. Tüm bu süreçlerin sonunda, girişimlerin yatırımcılarla ve ekosistemdeki aktörlerle buluştuğu bir günlük Impact Day etkinliği ile girişimler mezun edilecek. 

Etki Girişimciliği Programına katılmaya hak kazanan 6 proje var 

Blueit: Binalarda harcanan su miktarını, gerçek zamanlı olarak takip edip optimize eden bir “Su Yönetim Sistemi” inşa eder. 

Plantric: Kendi geliştirdiği otomatize ve optimize edilmiş kompostlama teknolojisiyle, organik atıkları verimli gübrelere dönüştüren bir sosyal girişimdir. 

Senyorapp: Senyorlar için oluşturulmuş eğitim, yaşam ve komünite platformudur. 

Togi Teknoloji: Lityum iyon bataryalı uygulamalara yönelik akıllı, dijital enerji yönetim ve enerji depolama çözümleri tasarlayan, özgün olarak tasarlayıp ürettiği batarya yönetim sistemleri ve enerji yönetim platformuyla öne çıkan girişimdir. 

Tospaa: Çocuklar ve öğretmenler için kodlama öğreniminde kullanılabilecek materyaller tasarlayan bir sosyal girişimdir. 

Walkino: İnsanların hayatındaki hareketsizliğe çözüm olabilmek ve sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda yaşamaya teşvik etmek amacıyla oyunlaştırılmış bir deneyim sunan mobil uygulamadır. 

Kaynak: Türkiye İş Bankası (isbank.com.tr)

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir