Finans ve teknolojinin buluşma noktası Fintech

 Finans ve teknolojinin buluşma noktası Fintech

Sürekli gelişen dünyada çağımızın bir gerekliliği haline gelen dijitalleşmek kavramı finans alanında da karşımıza çıkıyor. Bu yeni dünyanın ismi, 2019 yılından beri içinde bulunduğumuz pandemi süreci ile ivmesini artıran ve bir gereklilik haline gelen dijital dünya Fintech.  

Fintech nedir? 

Fintech veya başka bir deyişle finansal teknoloji, finansal hizmetlerin sunumunda geleneksel finansal yöntemlerle rekabet etmeyi amaçlayan bir teknoloji ve yeniliktir. Fintech, finans alanındaki faaliyetleri iyileştirmek için teknolojiyi kullanan gelişmekte olan bir sektördür. Finansal teknoloji şirketleri, hem yeni girişim şirketleri hem de mevcut finans şirketleri tarafından sağlanan finansal hizmetlerin kullanımını değiştirmeye veya geliştirmeye çalışan yerleşik finansal kuruluşlardan ve teknoloji şirketlerinden oluşmaktadır. 

Fintech neden gereklidir?  

Takdir edersiniz ki salgın hastalıklar, en basit örnekle bir yere gitmeden de bazı işlerimizi halledebilmemiz gibi birçok gerekliliği beraberinde getirdi. Fintech, finansal kurumların işleyişinde önemli rol oynayıp yeni ürünler ortaya çıkarırlar. Aynı zamanda bankacılık, sermaye piyasaları, ödeme hizmetleri, sigortacılık ve birçok sektörde ileri teknolojinin yaygınlaşmasını sağlarlar. Fintech sadece sektörlere değil kullanıcıların da gelişimine büyük katkı sağlar. Hızlı işlem yapabilme, fiyat avantajı, daha fazla hizmet seçeneği, kişilere özel deneyim yaşamak ve gerektiğinde bir yetkiye anında ulaşabilmek kullanıcılara sunduğu ve sunacağı büyük olanaklardandır. 

Dünyada ve Türkiyedeki fintech gelişmeleri  

Fintech kavramı her ne kadar yeni bir kavrammış gibi düşünülse de aslında finans ve teknoloji kavramları birbiri ile uzun zamandır bağlantılı haldedir ve hayatımızdadır. Son yıllarda yeni kurulan fintech şirketleri öncülüğünde, fintech ürünlerini kullanan tüketici ve işletmelerin sayısı hızla artış göstermektedir. Özellikle kullanıcıların sayısındaki bu gözle görülür artış COVID-19 döneminde olduğu aşikârdır. Fintech gelişmelerinin dünyada ve Türkiye’deki örneklerini inceleyelim. 

+Solaris bank: Alman bankacılık lisansı olan bir teknoloji şirketidir. Berlin merkezli girişim, dijital ekonominin ihtiyaçları için API üzerinden erişilebilir bir bankacılık platformu inşa etti. 2015 yılında kurulan solarisBank platformu, dijital işletmelerin kendilerine has finansal ihtiyaçları için özel çözümler oluşturmalarını sağlıyor. 

+ Scalable capital: 2015 yılında faaliyetlerine başlayan, Münih ve Londra’da ofisleri bulunan dijital bir yatırım yönetim sistemidir. Projede, her yatırımcının portföyünün ölçülebilir bir ölçüsüne dayalı olarak tahsis edilen tescilli bir hizmet sunulmaktadır. 

+ Baningo: Viyana merkezli finTech kuruluşu yenilikçi bir müşteri-banka ilişkisi yaratıyor. 2015 yılında kurulan şirket, bankalara ve danışmanlarına basit ve tutarlı bir çevrimiçi erişim sunmaktadır. Banka danışmanları için tamamen yeni bir satış kanalı sağlar. 

PayTR: İşlemleri arasında e-ticaret, sanal POS, ödeme çözümleri bulunan PayTR 2009 yılında kurulmuştur. Online satış faaliyetleri yürüten işletmelere ve online ticaret platformlarına yönelik yönelik ödeme çözümleri, 7/24 işlem yapılmasını sağlamaktadır. Dolandırıcılık işlemlerine karşı da güvenlik önlemleri sağlanmaktadır.

+ Papara: Ödeme sistemleri, finansal hizmetler ile debit kart gibi ürün ve imkanlar sunan papara 2015 yılında kurulmuş ve hızla büyümeye devam etmiştir. BDDK’dan elektronik para kuruluşu izni olan papara, herhangi bir finans kuruluşuna bağlı hizmet vermemektedir. Kuruluş felsefesine paralel olarak ilerleyen bu şirket, geleneksel ödeme yöntemlerine alternatif yenilikçi bir yöntem sunmaktadır. Bazı verilere göre şirketin 2020 yılında yaptığı işlem hacminin, önde gelen banka ve finans kuruluşlarının yaptığı işlem hacminden daha fazla olduğu bilinmektedir. 

 

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir