Geleceğin Oto Sigortaları İş Modeli

 Geleceğin Oto Sigortaları İş Modeli

Talep ettiğimizde sigortalı olmak — Metromile

Sigorta endüstrisinin çevresel şartları, her zaman oldukça zahmetli ve karışık regülasyonlar içermektedir. Bu sebeple, sigorta şirketleri belli paternleri (kalıpları) tanımlayabilmek ve büyük miktardaki datanın içinden, kendilerine içgörü üretebilmek için yoğun çaba göstermektedirler. Benzer demografik, finansal, davranışsal ve psikolojik kriterlere uyan müşteri segmentlerini temel alarak, risk havuzları oluşturmaya çalışmaktalardır. Başarılı bir sigorta şirketi, risk havuzlarıyla ürünlerini eşleştirirken ortaya çıkan tanım ve derslerden güçlü içgörüler üretebilmektedir. Günümüz teknolojisi sayesinde, artık sigorta şirketleri müşterilerini bireysel olarak izleyebilmekte ve müşterilerinin kendilerine özel deneyimlerini tanımlayabilmektedirler.

Aynı zamanda, paylaşım ekonomisi ve teknoloji odaklı Millennials neslinin daha hafif varlıklı yaşam tarzları, araba sürme miktarlarının azalması ve sahip olunan araçların Uber tarzındaki modellerde paylaşıma açılması gibi trendler de sigortalıların üstlendikleri ufak ve kısa süreli risklerin, mikro sigorta boyutunda sigortalanması ihtiyacını doğurmuştur.

Günümüz lider oto sigortacıları da talep edildiğinde, talep edilen risk ve süre kadar mikro sigortayı müşterilerine bir cep telefonu uygulaması indirmek kadar kolay bir şekilde sunmanın yollarını aramaktadırlar.

Metromile — Yeni nesil sigorta şirketi

2011 yılında kurulan Metromile’ın müşterilerine sunduğu anlaşmada müşteriler araçlarına “Metronome” ismindeki bir sensör takmaktadırlar. Bu sensör vasıtasıyla Metromile, sürüş alışkanlıklarını tanımaya başlamaktadır ve arabanın sürüldüğü kilometre başına sigorta primini fiyatlandırmaktadır. Bu sayede aslında Metromile diğer sigorta şirketlerinin iyi sürücü indirimi kampanyalarına göre daha farklı bir model izlemektedir.

Metronome sensoru

İyi sürücüye uygulanan indirim kampanyaları, aslında basitçe 1 yıl içerisindeki hasarsızlık temel alınarak bir sonraki yıl uygulanan indirim imkanlarıdır. Tabi ki bu uygulama da sürüş alışkanlıklarını kısmen ölçmektedir, fakat Metromile’ın sensör mantığındaki fiyatlandırılma sistemi, gerçek zamanlı oluşmaktadır.

Metromile, yılda aracını 16.000 kilometreden daha az kullanan sürücüleri hedeflemektedir. Arabasını yılda 16.000 kilometreden daha az kullanan müşterilerin hem teminat fiyat oranlarını düşük tutmaktadırlar hem de aracı kullandığı kilometre başına değişken oranlarla fiyatlandırma yapmaktadırlar. Aslında bu tarz bir fiyatlandırma modelinin faydası oldukça açıktır. Müşteriler sadece araçlarını kullandıkları, yani ihtiyaç duydukları kadarlık bir sürenin primini öderlerken, Metromile da kendini riskten koruyabilecek her türlü detaylı bilgiyi gerçek zamanlı olarak elde edebilmektedir.

Daha az süren daha çok kazanıyor

Bu modele benzer diğer sigorta şirketleri, araçların içine yerleştirilen sensörler aracılığıyla, kullanım alışkanlıklarına göre indirim kazandırırken; Metromile’ın sistemi, sürücünün aracını sürdüğü kadar prim ödemesini sağlamaktadır. Bu sayede daha az araç sürerlerse daha az prim ödeyebileceklerdir.

Bu fikri merkeze alırsak aslında Metromile bir teknoloji şirketidir ve en değerli varlığı datadır. Bu hipotez, iş modellerinin temelini oluşturmaktadır. Müşterilerine, kendini geliştiren bir ürün ve hizmet sunabilmektedir. Metromile, bildiğimiz bir sigorta şirketinin faaliyette bulunduğu tüm aktiviteleri gerçekleştirmez. National General Insurance Group şirketinin bir alt acentesi olarak faaliyet gösterir ve aslında poliçelerinin underwritting’ini bu şirket yapmış olur. Metromile’ın datasını ele alışındaki yaklaşımı ve kazandığı içgörüler göstermektedir ki çeşitli oto hasarlarının %70’i aslında sürüş alışkanlıklarından daha çok sürülen mesafeye göre farklılık göstermektedir. Aslında Metromile, tüm büyük sigorta şirketlerine göre datayı daha zekice kullanmayı ve iyi hedefleme yapmayı başarmış bir şirkettir. Talep ettiğin kadar sigortalanma modeli ve kullanım temelli fiyatlandırma, aslında günümüz Millennials neslinin satın alma alışkanlıklarına tam olarak uymaktadır. Metromile’ın dikkat çekici büyüme oranlarını, müşterilerine sağladığı esneklik sayesinde onları cezbetme kabiliyetine ve böylece kar oranlarını büyütebilmesine de bağlamak mümkündür.

Metromile ve Opt-in Müşterileri

Metromile’ın müşteriyi alıştırma süreci aslında, “ödeme yapmadan önce dene” modeline dayanmakta ve bu sayede hem müşteriler bedava Metronome sensörü kazanmakta hem de Metromile da az miktarda da olsa data toplamaktadır. Metronome cihazı bir kez arabaya kurulduğunda, potansiyel müşteri akıllı telefonu vasıtasıyla cihaza bağlanabilmektedir. Bu sayede kendi sürüş alışkanlıklarını görmeye başlamakta ve Metromile’ın onun için uygun olup olmadığına kendisi karar verebilmektedir. Deneme sürecinde olan potansiyel müşteri eğer Metromile ile sigortalanmayı tercih ederse, aracına ve sürüş davranışlarına ait daha fazla bilgiyi Metromile ile paylaşır ve tam bir müşteri haline gelir.

Böylesine bir yaklaşımın birçok faydası vardır:

  1. Müşteriler araç kullanım alışkanlıkları üzerinden eğitilmiş olurlar. Müşterilerin sürüşlerinde, sigorta maliyetini artıran unsurların neler olduğunu anlamalarına yardımcı olunur. Bu sayede müşteriler kendi bireysel ihtiyaçlarına göre satın alacakları sigorta poliçesinin teminatlarını ve uygulamalarını seçebilirler.
  2. Bu tarz bir model, viral pazarlama imkanını kullanarak yeni müşteri edinim maliyetlerini acente kanalına oranla gözle görülür şekilde düşürmektedir.
  3. Şimdiye kadar müşteriler, hangi risk sınıfının içine giriyorlarsa ona göre bedel ödüyorlardı. Oysa ki Metromile ile her müşteri, paylaştığı datalar sayesinde kendi riskleri üzerinden prim ödeyebilmektedir.

Satış sonrasında müşteriye cazip gelmek

Metromile halka açık olan data ile müşterinin paylaştığı datayı bir araya getiren hizmetlerinin yanı sıra müşterilerinin hoşuna gidebilecek birçok cazip deneyimi de sunmaktadır. Örneğin müşterileri park yasağı olan bir yere park etmişse veya ters yöne girmişse, onlara bilgilendirme mesajı göndermektedir. Uygulamasının içindeki gps modülü sayesinde, gidilmek istenen yere rota çizebilmekte ve gidilecek mesafeye göre sigorta masrafını hesaplayıp bildirmektedir. Ayrıca müşterilerin kaza tazminatları süreçlerinde yaşadıkları birçok sıkıntıyı ortadan kaldırabilecek özel raporlar sunmaktadır. Uygulaması üzerinden, müşterinin günlük hayatında sigorta şirketine soracağı veya iletişime geçeceği konular hakkında basit pro-aktif hizmetler sunmaktadır.

Metromile, hafta sonlarında seyahat etmeyi seven müşterileri içinse yol seyahati teminatı oluşturmuştur ve bu teminat sayesinde, mil başına ödenen kota dolmamış olmaktadır.

Sensor, aracınızdan topladığı dataları size raporluyor

Ayrıca Metronome isimli sensörden alınan datalar sayesinde mobil uygulama üzerinden aracın bakımıyla ilgili tavsiyelere erişmek, aracın herhangi bir yerinde çıkan arıza veya yapılması gereken müdahaleler için önceden uyarılmak, trafik kurallarıyla ilgili uyarılar alabilmek, hırsızlık ile alakalı alarm sistemleri kurmak ve park yerleriyle ilgili bilgi aktarmak mümkün hale gelmektedir.

Bu tarz uyarıların ve ek özelliklerin sağladığı faydalar, satışın da ötesine geçmektedir ve Metromile tüm bu hizmetlerle değer zincirindeki yerini güçlendirmektedir.

Kitlesel ürünlerin bireysel müşterilere özel sunumu

Metromile, Uber ile yaptığı anlaşma sayesinde de Metromile’dan sigortası olan müşteriler Uber ile başka bir araca bindiğinde Uber aracını kullanan şoförü de teminat altına almış olmaktadır.

Bir teknoloji şirketinin sigortacı kimliğine girmiş hali

Tesla, Uber, Metromile ve AirBnB gibi şirketler DNA’larında teknoloji olan şirketlerdir ve rekabet avantajlarının temelinde de teknoloji vardır. Toplanan data, bu şirketler tarafından kullanılmaya başlandıktan sonra, datanın kendisi asıl ürün haline gelmeye başlamaktadır. Sigorta şirketlerinin başarıları aktüeryal hesaplar vasıtasıyla oluşturdukları risk havuzlarına giren müşteri profillerine sundukları hizmetler ile underwritting konusu olan riski nasıl fiyatlandırdıkları arasındaki dengeden geçmektedir. Eğer Metromile gibi müşteriden direkt ve detaylı bir şekilde data toplayan şirketler, riski daha iyi öngörerek fiyatlandırma konusunda başarılı olabilirlerse düşük maliyetli hizmetler ortaya çıkacaktır. Bu sayede oldukça niş bir müşteri segmentini de kendilerine çekmiş olacaklardır. Farklı bir açıdan bakılacak olursa, oluşturdukları aktüeryal modele erişim iznini sigorta şirketlerine açabileceklerdir. O zaman da oluşturdukları marka deneyimi üzerinden, müşterilere farklı bir hizmet vermeye devam edebileceklerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir