Insurtech’ler Pekin’deki baskının ağırlığını hissediyor

 Insurtech’ler Pekin’deki baskının ağırlığını hissediyor

Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu (CBIRC), gelişen pazardaki uluslararası yatırımları etkileyen bir baskıyla Çinli sigorta teknolojisi firmaları üzerindeki denetimini yoğunlaştırıyor.

Bloomberg’in bildirdiğine göre CBIRC, insurtech şirketlerine ve yerel makamlara uygunsuz pazarlama ve fiyatlandırma uygulamalarını engellemenin yanı sıra kullanıcı verilerinin gizliliğini korumalarını da emretti. Düzenleyici, şirketleri bu sorunları gönüllü olarak çözmeye çağırırken, uyumlu olmayan firmaların “ağır ceza” ile karşı karşıya kalacağını da söyledi.

Pekin’in finansal teknoloji sektörünü dizginleme çabaları, Waterdrop, Alibaba’nın Ant Financial ve Ping An Insurance Group’un birkaç teknoloji odaklı işletmesine karşı son zamanlarda hedeflenen eylemlerin ötesine geçerek geniş kapsamlı. Video platformları, araç çağırma hizmetleri ve eğitim teknolojisi firmaları gibi birçok teknoloji devi, çeşitli düzenleyicilerin baskısına yol açtı.

CBIRC, “Son yıllarda, çevrimiçi sigorta hızlı bir şeride geçti. Aynı zamanda, ihlaller yaygınlaştı. Suçlardan bazıları, lisanssız sigortacılık, yanlış fiyatlandırma riskleri ve müşterilerin kişisel bilgilerinin kötüye kullanımını içeriyor” açıklamasında bulundu. CBIRC, sektörde “anında düzeltme ve düzenleme” çağrısında bulundu.

CBIRC’ye göre, 2020 sonu itibariyle Çin’de online sigortacılık yapan 140’tan fazla şirket var. Bu şirketler, geçen yıl toplam 298 milyar RMB (62.35 milyar SG$) veya Çin sigorta pazarının yaklaşık %6’sı kadar prim üretti.

Sigorta Editoru

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir