Kenya merkezli startup Pula’dan Afrikalı çiftçilere sigorta

 Kenya merkezli startup Pula’dan Afrikalı çiftçilere sigorta

Kenyalı çiftçi Waki Munyalo’nun mercimek hasadı geçen yıl alışılmadık derecede düşük yağış nedeniyle dörtte üç oranında küçüldüğünde, daha önce çoğu Afrikalı çiftçinin kullanamadığı basit bir çare olan sigorta sayesinde felaket önlendi.

Reuters’de yer alan habere göre, 38 yaşındaki üç çocuk annesi Munyalo, Kenyalı start-up Pula ile, iklim değişikliğiyle bağlantılı yeni kesintilerle boğuşan geniş, el değmemiş bir Afrikalı çiftçi havuzuna ulaşmayı amaçlayan bir sigorta poliçesi yaptırmıştı.

Munyalo, Pula politikasıyla ilgili bir talepte bulundu ve mahsulü serpilmiş olsaydı kazanacağına yakın olan 12.000 Kenya şilini (110 $) tazminat ödedi.

Bu, en küçük oğlu için okul ücretlerini karşılayabileceği anlamına geliyordu. Ödeme olmasaydı, okulu bırakmak zorunda kalacaktı.

Tarım, birçok Afrika ülkesinin ekonomik çıktısına en büyük katkı sağlayan unsurdur; buna 600.000 çiftçinin, Pula ile tanışıldığından bu yana altı yıl içinde poliçeler sunduğu Kenya da dahildir.

Firmanın başarısının anahtarı satın alınabilirlik. Çiftçiler ürünlerini Pula ile 5-10 $ gibi düşük bir fiyata sigortalayabiliyor.

Afrika genelinde, kıtayı beslemek için toplu olarak hayati öneme sahip olan küçük ölçekli çiftçiler, iklim değişikliğinin hava durumu modelleri ve bağlı oldukları topraklar üzerindeki etkisiyle başa çıkmakta zorlanıyor.

Cep telefonu teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birleşen bu zorluklar, Pula’nın hızlı büyümesi için gerekli koşulları yarattı. Kenya’nın ötesine bakıldığında, şirket Nijerya, Zambiya, Etiyopya ve diğer Afrika ülkelerinde 4,6 milyon çiftçiye imza attı.

CEO Thomas Njeru, çiftin sigorta pazarında bir boşluk tespit etmesinden sonra 2015 yılında Hollandalı girişimci Rose Goslinga ile birlikte şirketi kurdu.

Njeru, iklim değişikliği nedeniyle çiftçilerin öngörülemeyen yağmur düzenleri, sık kuraklıklar ve hatta yeni zararlıların ve hastalıkların ortaya çıkmasıyla mücadele etmek zorunda kaldığını söyledi. Njeru, “İklim değişikliği nedeniyle risk artıyor, çiftçilerin sigortalı olma ihtiyacını artırıyor” dedi.

Njeru, primleri düşük tutarken işini sürdürmek için kullanıcıları kaydetmek için bir cep telefonu uygulaması, arazileri benzer özelliklere sahip çiftçileri kümelemek için makine öğrenimi algoritmaları ve sahadaki iddiaları değerlendirmek için dijital araçlar kullandığını söyledi. Njeru, “Eğer geleneksel teklif formları ve politika dokümanları modelini kullanırsanız, rakamlar bir araya gelmeyecek. Bu kadar düşük maliyetli bir ürünü bu fiyata teslim edebilmek için teknolojiyi kullanmak zorundasınız ve çoğu şirket bu kapasiteye sahip değil.” şeklinde konuştu.

Pula ayrıca, çiftçiler için kendi platformu olan Safaricom gibi bankalara, geleneksel sigortacılara, hükümete, kalkınma ajanslarına ve hatta diğer teknoloji şirketlerine hizmet veren çiftlik sigortası talebini bir araya getiriyor.

Pula, bu hizmet için sahadaki fiziksel değerlendirmelerin yanı sıra aktüeryal risk analizi, sigorta yerleştirmeleri ve müzakereleri de yapıyor. Ocak ayında Pula, Londra merkezli TLcom Capital liderliğindeki bir fon turunda yeni pazarlara yatırım yapmak, mevcut ürünleri güçlendirmek ve yenilerini tasarlamak için 6 milyon dolar topladı. Njeru, şirketin sonraki hedeflerinin Brezilya ve Hindistan olduğunu söyledi.

Sigorta Editoru

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir