Lumnion ilk turda 4.5 milyon lira yatırım aldı

 Lumnion ilk turda 4.5 milyon lira yatırım aldı

DIA Community tarafından 2021 yılında izlenmesi gereken 100 sigorta teknolojisi şirketi arasında gösterilen Lumnion, ilk turda Sabancı Ventures ve StartersHub’dan aldığı 4.5 milyon TL üzerinde bir yatırım alarak yurt dışı hedeflerini büyütmeye hazırlanıyor.

2017 yılında Cenk Tabakoğlu, Aren Haddeler ve Eray Alpan tarafından kurulan sigorta teknolojileri şirketi Lumnion, sigorta sektörüne yönelik yapay zekâ ve makine öğrenmesi tabanlı risk fiyatlama platformları geliştiriyor.

Lumnion’un yarattığı modüler platform, sigorta şirketlerinin risk modellemesini bütün kabul edilmiş makine öğrenmesi algoritmalarını da kullanarak yapabilmesine, portföyleri üzerinde aldıkları ticari kararları optimize etmek için simülasyonlar yapmasına ve günlük saha fiyatlamasını yönetmesine olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra, platformun davranışsal optimizasyon özelliği sayesinde fiyatlamayı müşteri bazında kişiselleştirmek de mümkün oluyor. Lumnion tarafından geliştirilen özel metotla kara kutu olarak tanımlanan birçok makine öğrenmesi algoritmasının sonuçları anlaşılır ve şeffaf hale getirilerek sigorta fiyatlamasında kullanılabiliyor.

İlk aetapta Almanya’da şirket kuruluşu gerçekleştirerek ofis açmayı planlayan şirket, Almanya’nın ardından Avusturya ve İsviçre pazarına da girerek zamanla tüm Avrupa’ya yayılmayı hedefliyor.

Sigorta Editoru

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir