McKinsey & Company, sigorta şirketlerinin 2030 yılına hazır olmaları için önerilerini paylaşıyor

 McKinsey & Company, sigorta şirketlerinin 2030 yılına hazır olmaları için önerilerini paylaşıyor

Sigortacılık işletim modelleri köklü bir değişimin eşiğinde. Sigortacıların, 2030’da başarılı olmak için belirli roller üstlenmesi ve ihtiyaç duydukları teknik yetenekleri güvence altına almak adına vakit kaybetmeden harekete geçmesi gerekiyor.

McKinsey & Company, sektör için bu değişimin aciliyetini açık bir şekilde ortaya koyuyor. McKinsey uzmanları, daha sofistike BT yeteneklerine sahip sigortacıların; çeviklik, büyüme ve maliyet oranları açısından açık avantaja sahip olduğunu belirtiyor ve artan dijital teklif taleplerini daha iyi karşılayabildiklerinin altını çiziyor.

PayPal ve N26 gibi dijital oyuncuların, bireysel bankacılıktaki etkileri örnek gösterilerek sigortacılık sektöründe 2030 yılına ilişkin öngörülerin paylaşıldığı makalede; McKinsey uzmanları, sigortacıların geleneksel işletim modellerini uyarlamak adına atabilecekleri adımlara odaklanıyor. Bu süreçte, sigortacıların; kullandıkları teknolojilerden yapılandırma süreçlerine ve çalışanlarına kadar tüm operasyonlarını her yönüyle yeniden ele almaları gerektiğine vurgu yapılıyor. Makalede ayrıca, sektörde yaşanan bu değişimlerin tam etkisinin ancak 2030 veya sonrasında görüleceğini belirtilse de şimdiden üç temel değişikliğin göze çarptığı paylaşılıyor.

Sigortacılık sektöründeki oyuncuların, gelecekte de başarılı olabilmek için  yapması gerekenlerin ele alındığı makalenin tamamını okumak için: Tech-driven insurers: How to thrive in 2030

Sigorta Editoru

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir