Metromile halka arz ediliyor.

 Metromile halka arz ediliyor.

Metromile’ın en yeni insurtech şirketi birleşmeden sonra halka arz ediliyor

Metromile Inc. CEO’su Dan Preston geçmişte park cezalarıyla yaşadığı kişisel sorunlar nedeniyle uygulamaya farklı bir özellik eklemeyi seçti. Müşterilerin yanlış yere park etmesi nedeniyle ceza yemesini önlemek için aracın sigorta şirketini ve aracın sahibi müşteriyi uyaran bir özellik ekledi.

Şirketini halka açmak için Preston aynı zamanda birkaç yıl öncesinde garip karşılanacak bir yaklaşım olan açık çek veren bir şirketle birleşme yolunu seçti.  Metromile, Salı sabahı erken saatlerde Bloomberg’e ifade ettiği üzere Insu Acquisition Corp II isimli özel amaçlı satın alma şirketiyle birleşecek.  Şirketin açıklamasına göre süreç tamamlandığında şirketin proforma olarak varlık değeri yaklaşık olarak $1,3 milyar olacak.

Metromile Halk Arz Ediliyor
Metromile Halk Arz Ediliyor

Insu II, sigorta sektöründeki şirketleri hedeflemek için Cohen & Co. finansal hizmetler şirketi tarafından kurulmuştur. Insu, ek satış hakları da dahil olmak üzere Eylül ayında ilk halka arz sürecinde $230 milyon topladı.

2011 yılında kurulan Metromile, araca takılan bir ölçüm cihazı sayesinde müşterilerin km başına araç sigortası ödemesine izin veriyor. Şirket, COVID-19 pandemi sürecinde müşterilerin düşünce tarzında yaşanan değişimlerden güç aldıklarını ifade etti. Preston, “bizce sabit ücret dönemi sona eriyor” dedi.

Preston’a göre evde kalma kuralları insanların ofise gitmek yerine evde kalmasına neden olduğu için birçok kişi mevcut sigorta şirketlerinin sunduğu indirim ve iadelerden memnun olmadığı için mevcut şirketlerini değiştirerek farklı sağlayıcılara geçti.

Şirket, müşterilerin acenteyi aramak yerine online olarak kaza bildirimi yapmasına ve park uyarısı gibi yeni yöntemleri kullanmasına izin vererek eski sigorta uygulamalarını altüst etmek istiyor. Aynı zamanda bazı teknolojilerinin lisanslarını diğer sigorta şirketlerine de veriyor.

Toplanan yeni fonlarla gelecek yılda 13 eyalete genişlemeyi planlıyor. Metromile mevcut durumda California ve New Jersey dahil olmak üzere sekiz eyalette sigorta satışı yapıyor.

San Francisco merkezli olan Metromile’ı destekleyenler arasında NEA, Index Ventures ve First Round Capital şirketleri de yer alıyor. Sigorta primlerden yıllık $111 milyon ciroyla hedefine doğru ilerlese de henüz kar elde etmiş değil. Birleştirilmiş şirket, MLE adıyla Nasdaq borsasında işlem görmeyi planlıyor.

Bloomberg tarafından toplanan verilere göre Insu II, bu sene ABD borsalarında $68 milyarın üstüne çıkan 196 özel amaçlı satın alma şirketinden birisi. Verilere göre bu senenin toplam özel amaçlı satın alma şirketi ilk halka arz listeleri geçtiğimiz yılların toplamına yaklaşıyor. Özel amaçlı satın alma şirketler, hedeflenen şirketin ilk halka arz zorluğu veya riski yaşamadan halka açılmasına izin verecek şekilde birleşme adayları arıyor.

Temmuz ayında teknolojiden güç alan ev sahibi ve kiralık evlere sigorta sunan Lemonade Inc. şirketi, $319 milyon ilk halka arz ile New York Borsasına giriş yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir