NFT ”dijital altına hücum” çılgınlığı

 NFT ”dijital altına hücum” çılgınlığı

NFT, 2019 yılında küçük bir Pazar değerine sahipken 2022 yılına geldiğimizde büyük bir hızla Pazar değerini katlayan bu dijital dünya, gelecekte de değerine değer katacağı çok açık. 

NFT Pazar büyüklüğü 

2019 ve 2020 yıllarında 1 milyar doların altında bir pazara sahip olan ve sınırlı sayıda yatırımcının haberdar olduğu NFT pazarı 2021 sonunda 40 milyar doların üzerinde dev bir sektöre dönüştü. 2022 yılında yeni girişimler devam ediyor. Böylelikle 2022’nin daha ilk üç aylık dönem sonunda bu pazar büyüklüğü 50 milyar doları aşkın hale geldi. NFT çılgınlığı mart ayında, sanatçı Beeple’ın koleksiyonluk bir tablosunun Christie’s müzayede evinde 69,3 milyon dolara satılmasıyla ana akım medyanın gündemine girdi ve bu olay bir müzayede evinde yapılan ilk satış olarak tarihe geçti. İşte bazı yüksek değerli NFT satışları;  

+ The Merge 91.800.000 $: Dijital sanatçı Pak’ın en yeni eseri olan The Merge, Nifty Gateway’de 312.686 birim halinde 91,8 milyon $ karşılığında satıldı. 

+ Everydays – The First 500 Days ~ 69.300.000 $: Beeple olarak bilinen Mike Winkelmann’in dijital sanata başladığı 2007 Mayıs’ından itibaren bir gün bile atlamadan yaptığı 5000 eseri barındırıyor. Zaten derlemenin çok çeşitli stil, içerik ve ortam barındırması direkt dikkat çekiyor. 100 dolara başlayan bir açık arttırma ile satışa sunulan eser sonunda kendisine 69,3 milyon $ alıcı buldu. 

+ Hashmasks ~ 25.530.000 $: Bir benzeri daha bulunmayan ve yetmiş üzerinde sanatçı tarafından oluşturulan bir dijital portre koleksiyonu olan Hashmasks. İsviçre’den Suum Cuique Labs tarafından getirilen bu koleksiyonun parçaları arasında 0.0001 Ethereum’dan 420 Ethereum’a kadar değer biçilen pek çok tablo yer alıyor. 

+ Beeple’s Ocean Front – 6.000.000 $: Bu eserde okyanusun ortasında dimdik duran devasa konteynerler, bir karavan ve bir ağacın birleşimi betimlenmiş. Bu eser, kripto para borsası TRON’un kurucusu, Çinli milyarder Justin Sun tarafından açık arttırmada 6 milyon dolara satın alındı. 

Peki astronomik değerler biçilen NFT’ ler neden değerli?  

NFT’ler teknik olarak istenen miktarda geliştirilebilse de az bulunurluk açısından gerçek hayattaki varlıkların dijital ortamda gerçek değerine ulaşabilmesini sağlamayı vadediyor. Benzersizlikleri ise onları bildiğimiz anlamdaki kripto varlıklardan ayıran bir diğer özellikleri. Üzerlerinde benzersiz olduklarını gösteren ve özgünlük sertifikası olarak adlandırılabilecek bir bilgi ile geldiklerinden, her biri diğerinden farklı özelliğe ve değere sahiptir. 

Yeni çıkması beklenen bazı NFT projeleri 

+Exclusive Luxury District: Sosyal, oyun ve etkileşimli bileşenlere sahip sanal bir lüks evrendir. Amaç, tamamen dijital ve rüya gibi bir ortamda geleneksel gösterişli lüks tüketimini yeni, modern, daha demokratik, kapsayıcı, eğlenceli ve havalı bir lüks formatına dönüştürmektir. 

+ VeVe, DC Savaş Anıtı, Batman vs Killer Croc: Veve, başlangıç olarak DC Direct platformundan Classic Confrontations için savaş anıtları dizayn etti. Kısa sürede tükendiler ve çok kıymetli hazine anıtları haline geldiler. Ne de olsa talep o denli çoktu ki, Veve hazineleri çeşitli boya konseptleri ve adedinde defalarca tekrardan servis edildi. Veve’nin kısıtlı miktardaki sanal hazineleri, sanal mecralarda ya da android ve iOS için VeVe aplikasyonu vasıtası ile sosyal medyada duyurularak değiş tokuşu yapılabilir, yükseltilebilir ve kişisel hale dönüştürülebilir. 

+ SpaceWarriors Club: SpaceWarriors Club, Unreal Engine 5 oyun geliştiricisi kullanılarak meydana getirilen ve Ethereum blok zincirinde ERC-721 olarak saklı altında tutulan yedi bin yedi yüz yetmiş yedi çeşitli üç boyutlu NFT sanal ögesinden meydana gelir. Faaliyeti, bütün kullanıcıların program ya da tasarım hakkında kaygılanmadan kendi video oyununu yaratmasına olanak tanımaktır. ( Kaynak: Yeni NFT projeleri – Borsa.net )

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir