NFT’nin Türkçe karşılığı ‘Nitelikli Fikri Tapu’ olarak belirlendi

 NFT’nin Türkçe karşılığı ‘Nitelikli Fikri Tapu’ olarak belirlendi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, “NFT” teriminin Türkçe karşılığı için önerileri Türk Dil Kurumu ile paylaşarak ortak bir çalışma başlattıklarını belirterek, nihai kararı “Nitelikli Fikri Tapu”dan yana kullandıklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, sosyal medya hesabından paylaştığı video mesajda, Ankara Üniversitesi bünyesinde 2021-2022 Bahar Dönemi’nde “NFT’ye Giriş” dersi açıldığını anımsattı.

Ders sonunda NFT‘nin hala Türkçe bir karşılığının olmadığına dikkati çeken Koç, bu konuda gençlerin önerilerine çok değer verdiğini ve Twitter hesabında bir anket başlattığını dile getirmişti.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak bundan sonra yaptıkları çalışmalarda ve paylaşımlarda NFT’nin açılımı için “Nitelikli Fikri Tapu” terimini kullanacaklarını belirten Koç, kısaltmayı seslendirirken de “eN eF Ti” yerine “Ne Fe Te”nin kullanılması gerektiğini vurguladı.

NFT nedir?

Hem finans sektörü hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, ‘Non-Fungible Token’in kısaltmasıdır. “Nitelikli Fikri Tapu” olarak Türkçe’ye çevrilen NFT, dijital ortamda özellikle sanatsal değeri olan içerikler üreterek bunları güvenli şekilde saklamak için kullanılan ve paylaşılan içeriklerin sahibini ve orijinalliğini belirlemeye yarayan yeni bir tür kripto varlık teknolojisidir.

Sitemizdeki diğer haber yazılarını okumayı unutmayın.

Kaynak: AA

Ramazan Karakaya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir