NN Hayat ve Emeklilik’ten Yeni Dijital Proje

 NN Hayat ve Emeklilik’ten Yeni Dijital Proje

NN Hayat ve Emeklilik’ten yepyeni dijital süreçler NN Hayat ve Emeklilik’te dijitalleşme son hız sürüyor. Ekim ayında “Online Tazminat Sorgulama” hizmetini hayata geçiren NN Hayat ve Emeklilik, sözleşmelerin e-posta yoluyla iletilmesini sağlayan “Kağıtsız BES” projesinin de ilk fazını tamamladı

Müşterilerine hızlı, kolay ve güvenli iletişim kurma ve işlem yapma olanağı sunmak amacıyla dijital yatırımlarınısürdüren NN Hayat ve Emeklilik, ekim ayında “Online Tazminat Sorgulama” hizmetini hayata geçirdi ve dijitalleşmenin en önemli ayaklarından biri olarak gördüğü  “Kağıtsız BES” projesinin ilk fazını tamamladı.

NN Hayat ve Emeklilik’in“Online Tazminat Sorgulama”hizmeti ile sigortalılar ve varislerinternet sitesi üzerinden tazminat dosya ve ihbarlarına ait son durumu görmeimkânına sahip olurken anlık statü takibiyaparak eksik evraklarını kontrol edebilecekler. Basit ve kolay anlaşılırşekilde tasarlanan bu ekrana TC kimlik numarası ile giriş yapılarak tek adımda bilgilere ulaşmak mümkün.

Dijitalleşme sürecinin en önemli ayaklarından biri olan“Kağıtsız BES” projesinin ilk fazını hayata geçiren şirket, iki aşamaya ayrılan projenin tamamlanan bu aşamasında,katılımcıların talebi doğrultusunda sözleşmelerini e-posta adreslerine iletmeye başladı. NN Hayat ve Emeklilik bu proje ile müşterileri ile daha hızlı ve kolay iletişim kurmayıhedefliyor.

NN Hayat ve Emeklilik Operasyon ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür YardımcısıMetin Gül şirketin son iki yılda teknoloji alanında önemli adımlar attığını belirterek, “Müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda her zaman yeni uygulamalar geliştirerek sektörde farkımızı ortaya koyuyoruz.Gelişen dijital dünyada şirketler bu dönüşüme ayak uydurarak en hızlı şekilde yeniliklere adapte olmak için çalışıyor ve NN olarak bizim de dijitalleşme yolunda müşteri odaklı çözümlerimiz devam edecek. Süreçlerimiziotomatize ederek kağıtsız işlem gerçekleştirilmesini sağlamak ve müşterilerimizeonline ortamlardan sunduğumuz hizmetleri her geçen gün artırmak, hızlı ve kolay süreçlerimizle mükemmel müşteri deneyimi sunmanın temelini oluşturuyor.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir