Sağlık sigortasını bir atm’den almak ister miydiniz ?

 Sağlık sigortasını bir atm’den almak ister miydiniz ?

ATM’ler artık sadece para çekip yatırmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Faturalarınızı ödeyebilir, çeşitli yardım kuruluşlarına bağış yapabilir, hatta Milli Piyango bileti bile satın alabilirsiniz. Peki bu kadar çeşitli işlere yarayan bu makinelerden sağlık sigortası satın almakya ne dersiniz? Hindistan kökenli ‘Max Bupa Health Insurance’ (MBHI) firması bu alandaki ilk ATM makinelerini devreye sokuyor. Bu özel ATM makineleri, MBHI’nin iş ortağı olduğu banka şubelerinde kurulmaya başlanacak. Doğal olarak normal ATM’lerden farklı bazı özellikleri var. Bu cihazlar üzerindeki donanım ile sizin sağlık durumunuzu tarayacak. Firma bu proje için sağlık üzerine uzman bir startup ile çalışmış. ATM’ye cep numaranızı ve bir onay kodu girmak gerekiyor. ATM özel donanımı ile ağırlığınızı, boyunuzu, nabzınızı, tansiyonunuzu, kandaki oksijen seviyenizi ve vücut ısınızı ölçüyor. Bu biyometrik verilerden yola çıkarak vücut kütle endeksiniz ve kemik/kas yoğunluğunuz hesaplanıyor.

ATM bu topladığı bilgileri anında bir merkeze yolluyor, bilgisayarlar verilerinizden bir sağlık puanı çıkartıyor. Bu puana göre de size örnek bir sağlık sigortası programı oluşturuluyor, hatta sistemin size uygun alternatifler sunması da mümkün. ATM üzerinden bu sigortayı görüyor ve eğer onaylarsanız poliçeyi hemen satın alıyorsunuz. Makine sadece sizi o anda rahatsız etmeyecek testler yapmak için tasarlanmış. Ama eğer kayıtlı sağlık bilgilerinizde önceki hastalıklarınız veya aileden gelen bazı kalıtsal durumlar varsa, poliçe bunlara göre düzenlenebiliyor.

MBHI CEO’su Ashish Mehrotra konuyla ilgili olarak “Bu teknoloji sağlık sigortası ürünlerinin satın alınmasını çok kolaylaştıracak. Müşterilere kendilerine özel poliçeleri anında sunulabiliyor. ATM cihazları nasıl bankacılığı dönüştürdüyse, biz de aynısını sağlık sigortacılığı sektörü için yapma potansiyeline sahibiz” açıklamasını yaptı. İlk aşamada bu makineler bir ay içinde ‘Bank of Baroda’nın 20 şubesine kurulacak. 3 ile 6 ay içinde de 100 banka şubesine yayılması planlanmış.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir