Sektörde dijitalleşmenin ayak sesi: INSURTECH

 Sektörde dijitalleşmenin ayak sesi: INSURTECH

Dijitalleşmenin yaşamın her alanına sirayet ettiği günümüzde sigorta şirketleri ve finansal piyasa yaratıcıları gerek hesaplamalarında gerekse verilerin düzenlenmesinde teknoloji kavramının vadettiği tüm yenilikçi özelliklerden faydalanmakta.

Nitekim değişen pazar dinamikleri ve rekabetçi piyasa koşullarında dijitalleşme; farklı sektörlerdeki şirketlerin gelişim ve başarılarında önemli bir etken olduğunu bize göstermiştir.

Sektörde rekabetçi yeniliği yakalamak

Günümüz mali piyasaları içinde giderek artan bir öneme sahip olan sigorta sektörü, değişen piyasa koşullarına uyum sağlayabilmek ve gelişimini sürdürebilmek için yeni nesil sigortacılığın öncüsü olma stratejisiyle, küresel girişimcilik ve yenilikçi teknoloji ekosisteminde giderek daha çok önem kazanan sigorta teknolojileri, sigortacılık sektörünü şekillendirmeye devam etmekte olup alanının gelişimine katkı sağlamasının Insurtech’lerden geçtiğine inanmaktadır.

Literatürde Insurtech kavramı, yenilikçi sigorta teknolojileri olarak tanımlanır. Hızlı değişimin ve dönüşümün yaşandığı bu dönemde analitik ve yüksek teknolojiye dayalı inovatif çözümlerin, sigortacılık alanının içine doğru şekilde ve zamanda uygulamanın büyük avantajlar sağlayacağı aşikardır.

Dijitalleşme, dönüşüm ve startup 

Dijital dönüşüm, yeni nesil teknolojiler, Startup ekosistemi ve Insurtech girişimleri son dönemlerde sigortacılık sektörünün gündeminde ağırlıklı olarak yer aldığı gözlenmekte olup ayrıca Startup ekosisteminde Insurtech alanına olan ilgi de artan bir hızla devam ediyor.

Startup girişimlerinin aradığı şey ise çözüm üretilmesi gereken problemli alanlar; geleneksel çalışma alışkanlıklarının, mevcut yapıdaki kronik problem noktalarının, müşteri ile olan iletişim ve deneyim yönetimi açısından yaşanan zorlukların bu artan ilgiyi tetiklediğini söylemek mümkündür.

Insurtech hızlı bir şekilde değişen kullanıcı eğilimleri ve akıllı cihazlara erişilebilirliğin önemli seviyede artması nedeniyle sigorta sektöründeki paydaşların oldukça ilgisini çekmektedir.

Sektörde mükemmeli yakalamak için

Sigortacılık devleri, Insurtech girişimleri ile farklı sigorta branşlarında; sigortacılıktaki problemlere çözümler üretmek, geleneksel yöntemleri bırakarak daha geniş kitlelere ulaşmak, müşteri deneyimini mükemmelleştirmek, daha uygun fiyatlı ürünlerin ve hizmetlerin pazarlanması için Insurtech firmalarına dönüşmeye başlaması ve hayatımıza girmesiyle süreçleri kısaltan ve yaşanan dijital değişim süreciyle uyumlu olmayı sağlayan birçok uygulamayı kapsamaktadır.

Insurtechin getirdiği fırsatlar

Sektördeki oyuncular, her bir ürün için en ucuz primli poliçe teklifini verebilmek için kıyasıya bir rekabet ve araştırma halinde olup Insurtech şirketleri teknolojiyi kullanarak geleneksel sigorta poliçesi hesaplama ve uygulama yöntemleri yerine, daha yenilikçi uygulama ve çözümler geliştirmeyi amaçlayıp Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) teknolojisinden yararlanarak müşterilerini anlık takip etmekte ve incelenen faktörlere göre poliçe fiyatı uygulamaktadır.

Sektöre insurtech aşılamak

Insurtech’ler için birçok fırsatların ve zorlukların olduğu günümüzde, geleneksel sigorta şirketlerinin dijitalleşme çabalarına ivme kazandırma ve müşteri deneyimini iyileştirmek için süreçlere teknoloji aşılama ihtiyacı zaruridir.

Sitemizdeki diğer haber yazılarını okumayı unutmayın.

Ramazan Karakaya

2 Comments

  • Teşekkür ediyoruz bilgi ve paylaşımlarınız için
    Ramazan Bey

    • Rica ederim. Diğer yazılarımızı da okuyup sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir