Sigorta sektöründe sigorta şubelerinin yeri

 Sigorta sektöründe sigorta şubelerinin yeri

Güçlü alt yapısı bulunan sigorta acentelerinin, şartlarına uygun olması durumunda şubelik veren acenteler adında kendi sigorta şubelerini açarak çalışma sistemine sigorta şubeliği denir. Sigorta şubeleri herhangi bir sigorta şirketi ile yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde hizmet verir. Anlaşmalı oldukları sigorta şirketinin, ürünlerinin tanıtımını, pazarlama aktivitelerini ve satışlarını yaparlar.

Sigorta şubesi ile sigorta acentesinin farkı nedir? 

Sigorta şubesinin, sigorta acenteliğinden ayıran temel fark, bir çok sigorta şubesi ile anlaşması olan, kendi teknik altyapısını içinde barındıran güçlü bir sigorta acentesinin resmi şubesi olarak faaliyet göstermesidir. Sigorta şubeliği için ayrı tüzel kişilik kurmaya veya sigorta şirketlerine acentelik başvurusunda bulunmaya gerek yoktur. Güçlü bir sigorta acentesinin şubeliğini yaptığınızda bu acentenin bağlantılı olduğu sigorta şirketlerinin hepsinden teklif alabilir ve sigorta poliçesi düzenleyebilirsiniz.  

Sigorta şubesi nasıl açılır? 

Sigorta şubesi açmak için şubelik açmaya yetkisi olan sektörün öne çıkan acenteleri ile görüşmeler gerçekleştirmelisiniz. Anlaşma sağlanmasının akabinde ise şubelik açılış işlemleriniz sigorta acentesi aracılığıyla başlayacaktır. Şube açılış işlemleri tamamlandıktan sonra acentenin bağlantılı olduğu şirketler ile istenilen branşta teklifler verebilir ve poliçeler düzenleyebilirsiniz.  

Sigorta şubesi açma şartları nelerdir? 

*Şube müdürü: Sigorta şubesi açmak için ilk koşul şube müdürüdür. Şube müdürlüğü için gerekli şartlar ise: 

+ SEGEM belgesinin bulunması 

+ Öğrenim düzeyine göre, 

4 yıllık “Bankacılık ve Sigortacılık” ya da “Aktüerya” mezunu ise sigorta sektöründe mesleki deneyim aranmaz. 

4 yıllık farklı herhangi bir bölüm mezunu ise sigorta sektöründe 18 ay mesleki deneyim aranır. 

2 yıllık “Bankacılık ve Sigortacılık MYO“ mezunu ise sigorta sektöründe 24 ay mesleki deneyim aranır. 

2 yıllık farklı bir bölüm mezunu ya da lise mezunu ise şube müdürü olunamaz. 

2008 ve öncesinde A acenteliği bulunan kişiler eğitim şartı aranmaksızın şube müdürü olarak atanabilirler. 

+Sabıka kaydının bulunmaması. Şube müdürü olarak çalışacak kişi , Şubelik alınan Sigorta acentesinin SGK’lı çalışanı olacaktır. 

*Ofis, bir diğer şart ise Sigorta Şubesinin uygun bir mekanda açılmasıdır. Şubenin, müstakil bir bina veya iş merkezi içerisinde; fiziki olarak ayrılmış, müstakil bir girişe sahip, bağımsız ve bu mekânda yalnızca sigorta acenteliği faaliyeti yürütülüyor olması gerekmektedir. 

*Kuruluş masrafları, sigorta Şubeliğinin açılması için gerekli masraflardır. Şube başvurusu sonrasında yapılan görüşmelerde sigorta acentesi tarafından belirtilir. 

*Şube açarak teşkilatlanacak acentelerin merkez için en az 300.000.-TL ve her bir şube için en az 25.000.-TL sermayeye sahip olmaları gerekir. Şube açmaksızın sadece mesafeli satış yapmak isteyenler için asgari sermaye de 300.000.-TL’dir. ( Fiyatlandırma 30/12/2014 tarihlidir. Kaynağı: Mevzuat Bilgi Sistemi‘dir.)

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir