Sigorta sektöründe yeni nesil hasar süreç yönetimi

 Sigorta sektöründe yeni nesil hasar süreç yönetimi

Günümüzde tazminat talepleri, sonuçlanmadan önce pek çok çalışanın önünden geçip ciddi bir zaman kaybına yol açıyor. Yeni nesil “temassız” hasar süreçleri ise dosyayı sonuçlandırmak için insanların varlığına ihtiyaç duymuyor.

oğu bireyin favori etkinlikleri arasında sigorta şirketleriyle konuşmak bulunmuyor. Bunun nedenlerinden biri de sigorta sektörünün müşteri deneyimi anlamında inovasyona en uzak sektörlerden biri olması. Sigorta şirketleriyle etkileşimde bulunanların çoğu, bu etkileşimden memnun kalmıyor. Ancak, zaman değişiyor ve yapay zekanın sigortacılıkta oynadığı rol de evrimleşiyor. Hızla büyüyen teknoloji tüm sektöre yıkıcı bir etki yapabilir ve müşteri tecrübesi başka boyutlara taşıyabilir.

Sigorta acenteleri ve şirketlerinin iş süreçleri maalesef zamanı bir türlü yakalayamıyor. Günümüzde hasar süreçlerinin işleyişi ile 10-20 yıl öncesinin işleyişiyle çok da büyük bir fark yok. Sektör yeni teknolojileri alıp içselleştirmek konusunda çok yavaş davranıyor. Örnek olarak; mevcut sisteme göre bir çalışan iznini kullandığı takdirde, çalışan geri dönene kadar önündeki dosyalar bekliyor. Zamanı geçmiş, antika sistemler acentelerin iş yükünü artırıyor ve müşterilerin memnuniyetini düşürüyor.

Neyse ki yapay zeka bu alanda da insanlığın yardımına koşuyor. Çok sayıda çalışanın önünden geçmesi ve “dokunması” gereken hasar dosyaları, yeni süreçlerle “temassız” bir şekilde sonuçlanabiliyor.

 SİGORTA SUİSTİMALLERİ YAPAY ZEKAYA TAKILIYOR

Hasar süreçlerinin bir kısmında otomasyon kullanmaya başlayan nadir sigorta şirketleri, işlem sürelerinde ve kalitesinde belirgin farklar görüyor. İşlemler çok daha hızlı sonuçlanırken, hata yapılma sıklığı azalıyor. Yapay zeka tarafından yönetilen hasar süreçlerinin ilk bakışta görülmeyen bir avantajı daha var. Yapay zeka kullanan sistemler, küresel sigorta sektörüne yıllık ortalama 40 milyar dolar kaybettiren suistimalleri engellemekte büyük başarı gösteriyor. Çalışanların tutarsız hasar dosyalarını elle belirlemesi yerine, yapay zeka özel algoritmaları kullanarak verileri belli suistimal kalıpları için tarıyor ve suistimallerin yakalanması konusunda çok yüksek oranda başarı sağlıyor.

“YAPAY YENİ DÜNYA”

Bakir sigorta sektörü yapay zeka için aslında mükemmel bir gelişme alanı sunuyor. Müşterilerin çok büyük bir bölümü, sigorta şirketleriyle dijital alanda iletişim kurmak istediklerini söylüyor. Yapılan bir araştırmaya göre, sigorta müşterilerinin %74’ü otomatik olarak bilgisayar tarafından geliştirilmiş sigorta tavsiyelerine ulaşmaktan memnun olacaklarını söylüyor.

Belli başlı sigorta şirketleri çoktan yapay zekayı kullanmaya başlamış olsa da, gelecek yıllarda diğer şirketlerin de bu yönde adım atması ve yapay zeka kullanımının norm haline gelmesi bekleniyor. Sigorta şirketlerinin, son derece ulaşılabilir ve hesaplı olan yapay zeka uygulamalarını kullanmamak için artık bir bahaneleri de kalmamış durumda.

“SOSYAL” FİYATLANDIRMA

Sigorta sektörü rekabetin en yüksek olduğu sektörlerden biri. Bu nedenle de güçlü bir pazarlama stratejisi şirketlerin olmazsa olmazı. Geleneksel olarak, sigorta şirketleri müşterilerini arayarak ürün satmaya çalışıyordu. Günümüzde ise müşteriler kişiselleştirilmiş satış taktiklerine cevap veriyor. Yapay zeka ise, müşteri verisini kullanarak bir profil yaratıyor ve bu profil üzerinden benzer ürünleri pazarlayabiliyor. Bunu yaparken de müşterilerin tercihlerini aklında tutuyor. Müşterilere ardı arkası gelmez soruların sorulduğu zaman alan ve maliyetli anketlerin yapıldığı underwriting tarafında ise yapay zeka tüm süreci otomatik hale getirebilir. Yapay zeka potansiyel müşterilerin sosyal profillerinden bilgi alabilir, bu bilgilerdeki kalıpları ve trendleri bulabilir. Örnek olarak; yapay zeka sağlıklı bir yaşam tarzı olan birine daha düşük primlerle sigorta ürünü önerebilir.

YAPAY SÜRÜŞ DESTEĞİ

Yapay zekanın en büyük avantajı verileri işleyip, müşteri davranışları için tutarlı öngörülerde bulunabilmesi.

Telematik uygulamalar araçlardan alınan verilerin sigorta şirketine iletilmesini mümkün kılıyor. Sigorta şirketleri de bu cihazları araçlarına koymayı kabul edenlere daha düşük primli sigorta sunuyor. Yapay zeka bu süreci bir adım ileriye taşıyabilir. Yapay zeka buradan gelen veriyi analiz ederek, sürüş kalıplarını ortaya çıkarabilir, hatta yol verilerini kullanarak kazaların gerçekleşmesini engelleyebilir. Bu da daha az hasar gelmesine ve müşteri memnuniyetinin artmasına imkan verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir