Sigortada yeni trend ROBOT teknolojisi

 Sigortada yeni trend ROBOT teknolojisi

Sigortacılıkta son dönemde en yaygın olan ve en çok konuşulan trendlerden biri de sigorta robotları. Robot yazılımlar kullanan sigorta şirketlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Underwriting ve hasar süreçlerini yöneten robotlar sektörde önemli bir yer edinmiş gibi gözüküyor. Peki, biz insanlar robotların (yazıda kısaltması olan bot kelimesini kullanacağız) sektördeki bu yükselişinden endişe duymalı mıyız? İçiniz rahat olsun. Uzmanlara göre endişelenmek için henüz çok erken…
Sigorta şirketlerinin yapay zekaya yatırım yapma konusundaki isteklilikleri her geçen gün artıyor. Avrupa ve ABD’de oldukça yaygın olarak kullanılan ve ülkemizde de özellikle son aylarda yaygınlaşmaya başlayan chatbot (genelde Facebook Messenger üzerinden müşterilerle konuşabilen robot yazılımlar) uygulamaları büyük yatırım topluyor. Bazı şirketler karar verme mekanizmalarında bile botlardan yardım alıyor.
Örneklerden biri de ABD’li hayat dışı devi Geico. Geico’nun müşterileri için tasarladığı mobil asistanı Kate, sigortalıların teminat kapsamı ya da faturalandırma hakkındaki sorularını anında cevaplıyor. Diğer bir sigorta şirketi SPIXII ise birkaç AB ülkesinde tamamen chatbot üzerinden oto sigorta poliçesi satıyor. Son dönemlerin en çok konuşulan sigorta start-up’ı Lemonade’in ise 2 chatbot’u bulunuyor. “Maya” poliçelerin underwriting süreçlerini hallederken, “Jim” tazminatlara bakıyor.
Dijital dizayn ve uygulama geliştirme şirketi PointSource Başkan Yardımcısı John Cammarata şöyle diyor: “Her geçen gün daha fazla sigorta şirketi bize gelip bu yeni teknolojiyi iş süreçlerine uygulamamızı ve şirketleri için değer yaratacak bir yapı oluşturmamızı istiyorlar.” Cammarata’ya göre sigorta sektöründeki yöneticiler sigorta botlarının varlığından haberdar ancak bu botları nasıl kullanacaklarını ya da işlerine nasıl değer katabileceklerini bilmiyorlar. Genel olarak, sigortacılar alanında uzman şirketlere danışarak teknoloji desteğini dışarıdan alıyorlar. Ancak, şirketlerin bu işi tamamen üçüncü partilere bırakmaması, diğer şirketlerin değer zincirlerini inceleyerek chatbotlarının hangi süreçte kullanıldığını incelemeleri gerekiyor. Botlar satış ve dağıtımda hızlı tekliflerin yapılmasında, poliçeyle ilgili soruların müşterinin kendi dilinde cevaplanmasında ya da ödemelerin kabul edilmesi gibi süreçlerde kullanılabiliyor. Chatbotlar müşterilerin poliçeyle ilgili sorularını yanıtlamaktan poliçe satmaya kadar giden neredeyse tüm süreci yönetebiliyor.

ÇALIŞANLARA VAKİT KAZANDIRIYOR
Sigortacılıkta hasarın oluşmasından sonraki ilk hasar bildiriminden itibaren botlar son derece yaygın olarak kullanılıyor. Şirketler hasar sonrasında ekspertiz istemeyen tüm süreçleri botlarla desteklemek için çabalıyor. Sigorta şirketlerinin aldığı çağrıların neredeyse %60’ını hasar süreçlerinin gidişatıyla ilgili sorular oluşturuyor. Müşteriler şirketlerini arayarak, yapmaları gereken bir şey olup olmadığını ya da sürecin hangi aşamada olduğunu soruyorlar.
Botlar aynı zamanda çalışan verimliliğini de artırmak için kullanılabiliyor. Bot kullanımı çalışanları sıradan ve kolayca cevaplanabilecek soruları cevaplamaktan kurtarıyor ve vakitlerini daha değerli işleri yaparak kullanmalarına olanak sağlıyor. Botlar aynı zamanda çalışanların günlük olarak yapması gereken sıradan işleri de ya tam devralarak ya da kolaylaştırarak zaman kazandırabiliyor.
Sigorta şirketi Celent’in Kuzey Amerika’daki hayat dışı faaliyetlerinden sorumlu Donald Light’ın blogunda yazdığı gibi, botlar oto hasar süreçlerinde pek çok alanda kullanılabiliyor. Botların kullanabileceği yeni yöntemlerden biri de Elektronik Kontrol Üniteleri’yle (ECU) veri aktarımı.

HASARI ANINDA BİLDİRİYOR
Araçlara takılan elektronik kontrol üniteleri bir kaza gerçekleşmesi durumunda sigorta şirketine kaza bilgisini gönderecek şekilde ayarlanabiliyor. Elektronik kontrol üniteleri bir aracın neredeyse tüm önemli sistemlerinin takip altında tutulmasını sağlıyor. Bunu bir adım ileriye götüren şirketler, araçlara özel cep telefonu alıcıları taktırıyor. Bu alıcılar (modemler) sayesinde botlar ve araç arasında gerçek zamanlı bir iletişim kurulması mümkün hale geliyor. Donald Light, blogunda yeni teknolojinin kullanımı hakkında şu bilgilere yer veriyor: “Elektronik kontrol ünitelerinin kullanımıyla beraber sürücüyle bile iletişim kurulabilir. Aracın hava yastığının ateşlenmesi anında polise ya da tıbbi yardım verebilecek bir kuruluş bilgi gönderilebilir. Bunun yanında sigorta şirketlerine anında tahmini bir hasar bilgi gönderilebilir.” Light, aynı zamanda botun poliçe kesen sigorta şirketine olay sırasında çekilmiş bir video da gönderebileceğini söylüyor. Bu video oto tamir sürecini hızlandırırken, anlaşmazlıkların önüne geçilmesini sağlayabilir. Uygulamaların konut sigortalarında kullanılmaması için de bir engel yok.
Her ne kadar botlar hasar dosyalarının daha hızlı kapanmasını sağlasa da, bir bot ordusunun insan çalışanlarının yerini alması için daha çok zaman var. Botlar hasar sürecini anında başlatsa da bedeni hasarların fiyatlandırılması için insan gözü gerekiyor. Aynı zamanda bu elektronik üniteler kazada arızalanabiliyor ve çalışmaz hale gelebiliyor. Diğer taraftan, mini onarımlar gerektirecek küçük boyutlu bazı hasarlar elektronik üniteler tarafından tespit edilemiyor. Videoya güvenmeyen bazı sürücüler de önceden bir eksperle konuşmak isteyebiliyor.

ÖNEMLİ İŞLER İNSANDA
Günümüzde makineler de bizim gibi yaptıkları konuşmalardan varsayımlara ulaşabiliyor ve kendini geliştirebiliyor. Ancak, botların öğrenme hızı bizlerden çok daha fazla. Bu nedenle botların işlevi hızlı bir şekilde artıyor ve hizmet verebildikleri alanlar genişliyor. Botların 10 yıl içinde çoğu konuda insan eksperlerden daha hassas ve daha hızlı kararlar verebilmesi bekleniyor. Botların insanlara karşı bir diğer avantajı da maliyetlerinin insan çalışanlara göre son derece düşük olması. Aynı zamanda botlar müşterilerin istedikleri zamanda, istedikleri şekilde ve istedikleri platformda hizmet verebiliyor.
Tabii, sigorta şirketlerinin çeşitli süreçlerde bot kullanımını araştırmaya devam ederken çalışanlarının da içini ferahlatmasında fayda var. Bazı sigortacılar ve eksperler işlerinin botlar tarafından çalınabileceğini düşünüyor. Ancak bu perspektif tam olarak doğru değil. Botlar sıradan ve günlük işleri çalışanların elinden alarak, çalışanların vakitlerini gerçekten değer yaratan süreçlere ayırmasını kolaylaştırabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir