Swiss Re’ye göre siber sigortada devlet politikası şart

 Swiss Re’ye göre siber sigortada devlet politikası şart

Swiss Re’nin reasürans müdürü, sistemik olan bazı risklerin sadece hükümetler tarafından sigortalanabileceğini belirterek siber sigorta branşında işlem yapan şirketleri siber risklere yönelik yeni bir yaklaşıma çağırdı.

Reinsurance Magazine’e konuşan Swiss Re’nin üst düzey yöneticisi Moses Ojeisekhoba, reasürörlerin güvence kapasitesinin önemli bir seviyede olduğunu açıkladı. Buna karşın kimi risk durumlarının veya senaryoların devasa hasar potansiyeline gebe olduğunu da sözlerine ekleyen Reasürans Müdürü Ojeisekhoba bu sebeple hükümetlerin elini taşın altına koyması gerektiğini savundu.

Kredi bürosu Equifax’a yönelik siber saldırı sebebiyle 148 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalınmasının ardından konuşan Reasürans Müdürü, “Bu ve Wannacry gibi saldırlar, hacker’ların tehdit potansiyelini ortaya koyuyor” dedi. Reasüran Müdürü sözlerine “Tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak için sigortacılarla çalışmak istiyoruz. Belli bir seviyede siber sigorta branşında oynayabildiğimiz bir rol var” diyerek devam etti.

Siber riskleri nükleer ve biyolojik saldırı potansiyeli sebebiyle terörizmle eş tutan Reasürans Müdürü, siber risklerin sistemik olduğunu, ancak hasarlara hükümetlerin desteğiyle çözüm sağlanabileceğini vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir