Talanx, Liberty Sigorta’yı satın aldı

 Talanx, Liberty Sigorta’yı satın aldı

Talanx, ABD merkezli Liberty Mutual Group’un iştiraki olan Liberty Sigorta A.Ş.’nin hisselerinin yüzde 99,4’ünü satın almak üzere anlaşma imzaladı. Satın alma ile Talanx Grubu hedef pazar olarak gördüğü Türkiye’deki varlığını güçlendirmeyi planlıyor.

Talanx, Türkiye’de hayatdışı sigortacılık alanında faaliyet gösteren Liberty Sigorta’nın yüzde 99.4’ünü satın alarak bu alandaki iddiasını güçlendirdi.

T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nden gerekli onayların alınmasına müteakip satın alma süreci tamamlanacak. Yetkililer, onayların 2018’in ilk yarısına kadar alınacağını belirttiler.


Önemli portföy birikimine sahip
Talanx International Yönetim Kurulu Başkanı ve Talanx AG Yönetim Kurulu Üyesi Torsten Leue, bu satın alma işlemi ile hedef pazarları arasında yeralan Türkiye’de en büyük 5 oyuncudan biri olmak istediklerini söyledi. Leue, “Liberty Sigorta A.Ş.’nin Türkiye’deki stratejimizle uyumlu, dengeli bir portföy yapısı ve 760 aracıdan oluşan bir dağıtım ağı var” dedi.

Liberty Sigorta 2016 yılında 700 binden fazla poliçe sahibinden oluşan bir portföy ile 56 milyon Euro brüt prim üretimi gerçekleştirdi. Talanx Grubu’nun Türkiye’deki yatırımı HDI Sigorta ise 2006 yılından bu yana Türkiye’de hayat dışı sigortacılık sektöründe faaliyet gösteriyor. Şirket, 305 çalışanı, 9 bölge müdürlüğü, 1.350’den fazla sigorta acenteliği ve brokerları ile 1.200 banka şubesi aracılığıyla sigorta hizmetleri sunuyor. HDI Sigorta 2016 yılında yüzde 2,5 pazar payıyla 261 milyon Euro prim üretimi gerçekleştirdi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir