Telematik sistem ile sigortada dolandırıcılık engellendi

 Telematik sistem ile sigortada dolandırıcılık engellendi

İngiltere’de araç sigortası hizmeti veren Insurethebox şirketi , telematik sistem üzerinden elde ettiği verileri kullanarak yaptığı inceleme sonucunda 88 bin pound’luk sigorta hasar talebinin dolandırıcılık olduğunu ortaya çıkardı.

Araçların daha güvenli sürüşü için kullanılmaya başlanan telematik sistemteknolojisi, sigorta dolandırıcılığını engellemede de fayda sağladı. İngiltere’de bir trafik kazasıyla ilgili telematik sistem verileri üzerinden yapılan inceleme sonucu, dolandırıcının çekiç kullanarak hasarı şişirdiği ortaya çıktı.

Insurance Times’ın haberine göre, başlangıçta telematik verileriyle BMW marka araçtaki hasar talebi eşleşmiş gözüküyordu. Ancak the ANDIE Group’un yan şirketi olan Insuretehbox yine de inceleme başlattı. Yaptığı incelemeye göre, kazada yer alan Hyundai marka araçtaki telematik verileri, hasarın talep edilen kadar yüksek olmadığını ortaya koydu.

Sonuç olarak, talep edilen 88 bin pound’luk hasarda indirime gidildi. Kazada meydana gelen hasarın 70 bin pound olduğu hesaplandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir