Trafik kazalarını en aza indirmek için ”Telematik”İçişleri Bakanlığı’nın gündeminde

 Trafik kazalarını en aza indirmek için ”Telematik”İçişleri Bakanlığı’nın gündeminde

Avrupa ve Amerika’da kullanılan ve trafik kazalarının yüzde 70 oranında önüne geçildiği akıllı sürücü uyarı sistemleri’nin Türkiye’ye de uyarlanması gündemde. İçişleri Bakanlığı’nın da gündemine alınan sistemin 1 araca maliyeti 3000 lirayı buluyor. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım sistemin bir araca maliyetinin 3 bin lira olduğunu, bunun finansmanı için sigorta şirketleri ile görüşme halinde olduklarını ifade etti. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu ise akıllı sürücü uyarı sistemlerinin finansmanının sigorta şirketleri tarafından karşılamasının mümkün olamayacağını, sisteme sahip olanın priminde indirim sunacaklarını söyledi.

eçen hafta Ankara’da düzenlenen ‘Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı’nda trafik kazalarını yüzde 70 oranında önleyen ‘Akıllı sürücü uyarı sistemleri’ masaya yatırıldı. İçişleri Bakanlığı’nın gündemine aldığı sistem, çalıştayın sonuç bildirgesinde de yer alacak.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, sistemin Avrupa ve Amerika’da kullanıldığını, kazaları ciddi oranda önlediğini söyledi.

ŞERİT DEĞİŞTİRME, UYUKLAMA, HIZ…

Sistemin sinyal vermeden şerit değiştirme, uyuklama, aşırı hız, öndeki araca fazla yaklaşma gibi durumlarda sürücüyü uyardığını aktaran Yıldırım, “Bu sistemin Türkiye’de, ilk etapta ticari araçlarda özellikle de toplu taşıma araçlarında kullanılmasını önerdik. Bakanlık konuya sıcak yaklaştı. Eğer sistemin kullanımı kanunen zorunlu hale gelirse 3.5 milyon ticari araç bu sistemi takacak” dedi.

Sistemin bir araca maliyetinin 3 bin TL olduğunu aktaran Yıldırım, bunun finansmanı için sigorta şirketleri ile görüşme halinde olduklarını ifade etti. Yıldırım, “Sigorta şirketleri zorunlu sigorta primlerini artırarak trafik kazalarının önüne geçemez. Trafik kazalarının önüne geçecek bir sistem gerekiyor. Biz durumu sigorta şirketlerine anlattık. Maliyetleri ölçüyorlar” diye konuştu.

SİSTEME SAHİP OLANLARA SİGORTA İNDİRİMİ

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu da sigortacılık sektörünün akıllı sürücü uyarı sistemlerine sıcak yaklaştığını ancak bunun finansmanını sigorta şirketlerinin karşılamasının mümkün olamayacağını söyledi.

Eroğlu, “Bizim maliyeti karşılamamız mümkün değil ancak bu sistemi aracına takan müşterilerimize trafik sigorta priminde indirim sunacağız” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir