Türk Nippon Sigorta: Henüz dijital dönüşümün başındayız

 Türk Nippon Sigorta: Henüz dijital dönüşümün başındayız

“Dijital pazarlama, sosyal medya, mobil uygulamalar, nesnelerin interneti, üç boyutlu yazıcılar, finans alanındaki teknolojik girişimler, giyilebilir teknolojiler ve Endüstri 4.0 gibi kavramlar ve teknolojiler elbette sigortacılığı etkiliyor, değiştiriyor ve dönüştürüyor.”

Telematik ve giyilebilir teknolojilerin kullanımının önümüzdeki yıllar içinde giderek artacağını belirten Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, hem dünyada hem de ülkemizde dijital dönüşüm sürecinin henüz başlarında olduğumuzu ifade etti.

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, dijital dönüşümün hayatlarımızı ve iş yapma şekillerimizi temelinden değiştirdiğini ifade etti. Pamukçu, “Dijital pazarlama, sosyal medya, mobil uygulamalar, nesnelerin interneti, üç boyutlu yazıcılar, finans alanındaki teknolojik girişimler, giyilebilir teknolojiler ve son zamanlarda sıkça duyduğumuz Endüstri 4.0 gibi kavramlar ve teknolojiler elbette sigortacılığı da etkiliyor, değiştiriyor ve dönüştürüyor. Araçlarda telematik sistemlerin kullanılmasıyla ya da giyilebilir teknolojilerdeki sağlık uygulamalarıyla sigorta şirketlerinin sigortalıları daha iyi anlayıp onların ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmeye başladıklarını görüyoruz. Hem dünyada hem de ülkemizde bu dönüşüm sürecinin henüz başlarındayız” dedi.

 Telematik ve giyilebilir teknolojilerin  kullanımının önümüzdeki 5 yıl içinde  giderek artacak gibi göründüğünü  belirten Pamukçu, öngörülerini şu  şekilde paylaştı: “Nesnelerin interneti  ve giyilebilir teknolojilerin müşteri  memnuniyeti ve müşteriye özel hizmet  verebilmek, fiyatlandırma yapabilmek  için büyük fırsatlar sağlayacağını  düşünüyorum. Şirketlerin hem şirket içi  analizlerinde hem de sektör  analizlerinde büyük veri kullanımının  artacağına, veri madenciliği ve  ‘predictive analytics’ uygulamalarının  sigorta şirketlerinde yaygınlaşacağına inanıyorum. Sosyal medya, şirketler için pazarlama bütçelerindeki küçük bir maliyet kalemi olmaktan çıkarak, şirketlerin kurumsal itibarları ve pazarlama faaliyetleri için temel ihtiyaçları haline gelecektir. Sigorta şirketleri de kendilerini sigortalılara anlatabilmek, sigortalıların ihtiyaç ve şikayetlerini anlayabilmek için sosyal medya platformlarını çok daha aktif olarak kullanacaklardır.”

Dijitalin maliyetleri azaltmada çok etkili olduğunu düşünen Pamukçu, şirket içi iş süreçlerindeki hızı artırmak, operasyonel maliyetleri azaltmak, satış kanallarının ve sigortalıların hayatlarını kolaylaştıran uygulamalar ortaya koymak için dijitalden faydalanılabileceğini vurguladı. Pamukçu, özellikle operasyonel yükü azaltmak, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgiye kolayca erişebilmelerini sağlamak açısından daha gerçekleştirilecek çok değişim olduğunu belirtti.

“Operasyonel yükü azaltmak için çalışıyoruz”

Hem çalışanları hem de iş ortaklarının artan operasyonel yükünü azaltmak için bilgi işlem altyapılarında iyileştirme çalışmaları yaptıklarını aktaran Pamukçu, acenteleri için yaptıkları teknolojik yatırımlarıysa şu şekilde anlattı: “Sistem altyapımızda yaptığımız çalışmalarla birlikte acente portalımızda acentelerimizin teklif verme/poliçe üretme süreçlerini kolaylaştırmak için Jet Satış adını verdiğimiz kullanıcı dostu arayüzler aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde bu işlemleri yapmalarına destek sağlıyoruz. Ayrıca isteyen acentelerimize kendi projelerinde kullanabilmeleri için ürünlerimize ait gerekli web servisleri sağlıyoruz. Sağladığımız teknolojik desteklere her zaman olumlu geri dönüşler oluyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir