Türkiye’deki insurtech girişimleri

 Türkiye’deki insurtech girişimleri

İTÜ Çekirdek, ​​sektörün önde gelen sigorta şirketlerini ve en iyi start-upları bir araya getirerek sigorta sektörünü daha modern ve heyecan verici bir hale getirmek, sektörü açık inovasyonla geliştirip, büyütmek için İTÜ Çekirdek #Insurtech Programı ile yeni nesil sigortacılığın öncüsü olma stratejisiyle, küresel girişimcilik ve yenilikçi teknoloji ekosisteminde giderek daha çok önem kazanan sigorta teknolojileri (insurtech) alanının gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

InsurTech programı kapsamında destek alan ve başarılı olan sigortacılığı dijitalleştiren yerli girişimlerden bazıları;

1-Lumnion

DIA Community tarafından 2021’de izlenmesi gereken 100 insurtech şirketi arasında gösterilen Lumnion, Sabancı Ventures ve StartersHub’tan 4.6 milyon TL tutarında yatırım aldı. Aldığı yatırımla yurt dışı operasyonlarını büyütmeye odaklanan Lumnion, tüm Avrupa pazarında etkin konuma gelmeyi hedefliyor. Lumnion ayrıca Almanya’daki Insurtech Hub Münih NXT Enterprise Hızlandırma Programı’na kabul edildi.

2-Syntonym

Kameralardan gelen görsel verileri GDPR-KVK uyumlu bir şekilde veriye metrik kaybı yaşatmadan anonimize eden yapay zekâ platformu Syntonym, verileri anonim hale getirerek hem geleceğin teknolojisi için verinin kullanımına olanak sağlıyor hem de verinin mahremiyeti endişelerini ortadan kaldırıyor. Girişim, Amerika’da faaliyet gösteren büyük bir medya şirketinin ve Türkiye’den büyük bir holdingin içerisinde olduğu satış öncesi görüşmelerine başladı.

3-Missafir

Kısa ve orta dönem kiralama yapan ev sahiplerine profesyonel hizmet sunan Missafir, bu yıl 10 kat büyüme gösterdi. Şu anda 8 ayrı şehirde hizmet veriyor.

4-Adlema

Veri yönetimi ve üretim analizi yazılımıyla birlikte endüstrinin en geniş sızıntı tespit cihazı portföyünü sunan Adlema, Tofaş ile iş birliği yaptı. Yeni ürünü için Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor.

5-Archmir

Oto kaza hasar süreçlerini yapay zeka ve görüntü işleme teknolojileriyle uçtan uca dijitalleştiren çözümler sunan Archmir, yatırım turuna ve özel sektör ile iş birliği görüşmelerine devam ediyor.

6-Eyecheckup

Görme kaybını engelleme amaçlı yapay zeka destekli göz muayene sistemi sunan EyeCheckup, beş göz hastalığı için teşhis koyarken bu sayıyı 20’ye çıkartmayı hedefliyor.

7-Bugbounter

Kurumların siber güvenlik açıklarının keşfedilme, doğrulanma ve raporlanma ihtiyacını kendine üye bağımsız güvenlik araştırmacıları ile sağlayan blokzincir tabanlı platform Bugbounter, sistemine kayıtlı 650 araştırmacı ile hizmet veriyor.

8-Bisigortaci.com

Bisigortaci.com; sigorta yaptırmak isteyen kişiler ile sigorta acentelerini buluşturan sigorta pazar yeri olan bir insurtech girişimidir. Ekim 2016 yılında yayına başlayan bisigortaci.com Metin Öngüç tarafından kuruldu.

Dijital dünyanın her alanda hayatımıza girmesi ile beraber, sigortacılık faaliyetleri de internet ortamına taşınıyor. Ancak çoğu sigorta acente reklam bütçelerini karşılayamadığı için internet mecrasına giriş yapması da epey zorlaşıyor. Tam da bu konuda acentelere ve acente çalışanlarına, satışlarını arttırmada destek olacak ve onları hem internet ortamına hem de sosyal mecralara taşıyacak ve diğer büyük internet siteleri ile rekabeti zorlayacak bir insurtech girişimi olarak bisigortaci.com karşımıza çıkıyor.

Sigortacıların, bisigortaci.com üzerinde oluşturdukları profilleri ile potansiyel müşterilerine direkt ulaşma imkanı buluyor. bisigortaci.com belirlediği düşük maliyetli üyelik opsiyonları ile sigortacılara minimum yatırım maliyeti ile müşteri portföylerini ve satış rakamlarını artırma şansı tanıyor. Sigorta yaptırmak isteyen kişiler 3 aşamalı teklif formunu doldurduktan sonra kendisine yakın sigorta acentelerinden uygun sigorta tekliflerini topluyorlar. Şuanda bisigortaci.com’da 1500 ‘ e yakın sigorta acentesi kayıtlı bulunuyor.

9-Tamamliyo.com

Görüntü işleme teknolojisi ile sağlık sigortası karşılaştıran insurtech girişimi: Tamamliyo.com

Pandemide tamamlayıcı sağlık sigortasına talep arttı, fiyat teklifleri ise online olarak alınmaya başlandı. Başvuru esnasında verilmesi gereken kişisel bilgiler kullanıcıları veri gizliliği konusunda endişelendirirken yerli sigorta karşılaştırma platformu Tamamliyo.com,  geliştirdiği yüz tanıma teknolojisiyle kişisel veri paylaşmadan fiyat teklifi alınabileceğini duyurdu.

2020 yılının ilk aylarından bu yana koronavirüse karşı verilen mücadele, tüm dünyada sağlık endişelerini artırdı. Sağlığını güvence altına almak için sağlık sigortalarına yönelim başlarken, başvuru sahipleri de soluğu online başvuru sitelerinde aldı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre,  ülkemizde tamamlayıcı sağlık sigortası talepleri, pandemi sürecinde yaklaşık %50 arttı.

Online başvuru sürecinin TC kimlik numarası, yaş, cinsiyet, ikamet ili, boy ve kilo gibi pek çok bilginin online sistemlerde paylaşılmasını gerektirmesi ise kişisel verilerin gizliliğine dair kaygıları beraberinde getirmesi sebebiyle bu tablo karşısında harekete geçen yerli sigorta karşılaştırma platformu tamamliyo.com, tamamlayıcı sağlık sigortası teklifleri için yüz tanıma teknolojisini geliştirdi. Sigorta sektöründe bir ilk olarak öne çıkan uygulama, kişisel verileri paylaşmadan tamamlayıcı sağlık sigortası için fiyat teklifi alınabilmesini sağlıyor.

Tamamliyo.com kısaca açıklamak gerekirse ; tek bir aramada bir çok sigorta şirketini ve ürünü karşılaştırarak ihtiyacınız olan sağlık sigortasını bulmanızı sağlıyor. 8 kişilik bir ekiple insuertech girişim serüvenine başlayan tamamliyo.com’un amacı şeffaf ve ulaşılabilir dijital sigortacılık platformu olmak.

Tamamlıyo’yu rakiplerinden ayıran en büyük özelliği ise teklif almak isteyen kişiler, tamamliyo.com/yuz adresinden hiç bir kişisel bilgi vermeden  ( yaş, cinsiyet, yaşadığı şehir, tc kimlik no ) fotoğraf çekerek ya da fotoğraf yükleyerek sağlık sigortası fiyatı teklifi alabiliyorlar. Görüntü işleme teknolojisi kullanılan web adresinde, fotoğrafta bulunan kişileri tespit ederek, saniyeler içinde anlaşmalı sigorta şirketlerinin fiyatlarını listeliyor. Ayrıca sigortalılar, Tamamliyo.com sitesindeki ‘Anlaşmalı Kurumlar’ sayfasından anlaşmalı hastane ve eczane gibi kurumları da kolaylıkla bulabiliyor.

Önümüzdeki dönemde hayat sigortaları ve ferdi kaza sigortalarının fiyatlandırmasını da görüntü işleme teknolojisi ile birleştirerek insurtech ekosisteminde farklı bir yer edinecekleri izlenimi vermektedir.

Sitemizdeki diğer haber yazılarını okumayı unutmayın.

Kaynak; ariteknokent, sigortadijital

Ramazan Karakaya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir