Türkiye’deki insurtech kuluçka merkezleri

 Türkiye’deki insurtech kuluçka merkezleri

Kuluçka merkezi, ofis, finansman, danışmanlık ve network gibi imkanlar sağlayarak startup’ların büyümelerini hızlandırmak için kurulan organizasyonlara kuluçka merkezi denir. Kuluçka merkezleri genellikle özel şirketler, belediyeler, kamu kurumları ve üniversitelerle işbirliği içinde hayata geçirilir. Kuluçka merkezlerinin amacı gerekli teknik ve finansal destekleri sağlayarak yeni startup’ların oluşmasına ve büyümesine yardım etmektir.

Türkiye’deki bazı insurtech kuluçka merkezleri

*ARI Çekirdek (İstanbul): İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent de Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin bir parçası. Girişimcilere sunulan destek programı bir yarışma ve kamp çerçevesinde şekilleniyor. 

*Bilkent Cyberpark (Ankara): Bilkent Cyberpark, Bilkent Holding ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle kurulan bir bilim ve teknoloji parkı. Aynı zamanda Türkiye’deki ilk kuluçka merkezlerinden biri. Kabul edilen girişimcilere teknik hizmet, bir şirket kurması için gerekli mekan,vb. hizmetlerin yanı sıra yönetsel ve finansal destek de sağlanıyor. 

*Enkuba (Ankara): Enkuba yenilikçi girişimcilere iş yeri, bilgi birikimi, başlangıç sermayesi ve yeni bağlantılar kurma fırsatı sunuyor. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa ülkelerindeki girişimcilerle de ilgileniyor. 

*Hacettepe Üniversitesi TTM (Ankara):  Türkiye’de ar-ge yapan girişimcilere destek olan önemli programlardan biri Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi. Söz konusu program akademisyenler, laboratuvarlar, yasal avantajlar ve destekler ile girişimcilerin projelerine destek oluyor. Biyoref Kuluçka Merkezi, Hacettepe Teknokent A.Ş.’nin ikinci en büyük binası olarak hizmet veriyor. 

*Hayal Et (İstanbul): Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transferi ve Girişimcilik Merkezi tarafından hayata geçirilen bu proje, Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının bilgi birikimi ve desteğini yenilikçi girişimcilerle buluşturmayı hedefliyor. 

*Metutech – ATOM (Ankara): Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent’i içinde kurulu olan ATOM (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) bir ön kuluçka merkezi olarak tanımlanıyor. Türkiye’de dijital oyunlar ve animasyon sektörleri üzerine kurulmuş olan ilk ve tek ön kuluçka merkezi olarak fiziksel altyapı, eğitim ve iş geliştirme hizmetleri veriyor. 

*Insurtech HUB insurtech kuluçka merkezi: Yıldız Kuluçka Merkezi çatısı altında kurulan InsurTech Kuluçka Merkezi; Dijital Sigortacılık, Risk Önleme, Bankasürans, Blockchain, Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti, Sahtekarlık Önleme, Siber Güvenlik, Sağlık, Otomotiv, Konut ve Coğrafi Bilgi Sistemleri gibi pek çok konuda yenilikçi çözümler geliştiren girişimlerin başvurularını bekliyor. 

 

(Kaynak: Girişiminizi hızlandırabilecek kuluçka merkezleri – Webrazzi)

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir