Yapay zekâ ve gelişen dünyadaki yeri

 Yapay zekâ ve gelişen dünyadaki yeri

Yapay zekâ, dünyamızın dönüşümünü yaşadığı dijital dünyanın temeli olan yapay zekâ, sağladığı birçok avantaj ile gelişen dünyanın bir gerekliliği hale geliyor. Gündelik hayatımızda örnekleri ile karşılaştığımız bu kavram gelecekte de birçok alanda etkin olacağı aşikârdır. 

Öncelikle yapay zekâ nedir? 

İdealize edilmiş bir yaklaşıma göre yapay zekâ, insan zekâsına özgü olan, algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarım yapma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları veya otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemidir. Bu sistem aynı zamanda düşüncelerinden tepkiler üretebilmeli ve bu tepkileri fiziksel olarak dışa vurabilmelidir. 

Yapay zekânın tarihi 

Bu kavram her ne kadar günümüzde daha çok rağbet görse de tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Bu kavramı ilk olarak, ‘’ makineler düşünebilir mi? ‘’ sorusunu ortaya atarak makine zekâsını tartışmaya açan Alan Mathison Turing’dir. 1943’te II. Dünya Savaşı sırasında Kripto analizi gereksinimleri ile üretilen elektromekanik cihazlar sayesinde bilgisayar bilimi ve yapay zekâ kavramları doğmuştur. Alan Turing, Nazilerin Enigma makinesinin şifre algoritmasını çözmeye çalışan matematikçilerin en ünlü olanlarından biriydi. İngiltere, Bletchley Park’ta şifre çözme amacı ile başlatılan çalışmalar, Turing’in prensiplerini oluşturduğu bilgisayar prototipleri olan Heath Robinson, Bombe Bilgisayarı ve Colossus Bilgisayarları, Boole cebirine dayanan veri işleme mantığı ile Makine Zekâsı kavramının oluşmasına sebep olmuştur. Modern bilgisayarın atası olan bu makineler ve programlama mantıkları aslında insan zekâsından ilham almışlardır. Ancak sonraları, modern bilgisayarlarımız daha çok uzman sistemler diyebileceğimiz programlar ile gündelik hayatımızın sorunlarını çözmeye yönelik kullanım alanlarında daha çok yaygınlaşmışlardır. 

Yapay zekânın günlük hayatımızdaki örnekleri 

+ Google haritalar: Uygulama algoritması, personel bunları manuel olarak tanımladıktan sonra makine öğrenimi yoluyla, sistemdeki binaların kenarlarını hatırlar. Bu, haritalara binaların net görsellerinin eklenmesini sağlar. Başka bir özelliği de uygulamanın trafiği algılamak ve tanımlamak için eğitilmiş olması. Bu özellik sayesinde trafiği açık en iyi yolu önerir. Yapay zekâ tabanlı algoritması sayesinde trafik koşullarına göre kullanıcıların, hedeflerine kalan mesafesini ve sürenin de bilgisini vermektedir. 

+ Yüz algılama ve tanımlama: Gün içinde fotoğraf çekerken yüzümüzde kullandığımız filtreler ve akıllı telefonlarımızda bulunan yüz algılama kilitleri bu teknolojinin belirgin örneklerindendir. Kişinin fiziksel yüz yapısını önceden belleğine kaydeden yüz tanıma cihazı, kameranın önüne gelen kişinin yüzünü anında kopyalayarak veri tabanındaki bilgiler ile karşılaştırır. Yapılan karşılaştırma sonucu kopyalanan bilgiler uyuşuyor ise sistem geçişe izin verir ve kullanıcı kilidi açılır. 

+ Sağlık hizmetleri: Yapay zekâ kullanımı, sağlık hizmetlerine yeni bir boyut kazandırdı. Bu teknoloji sayesinde çalışan makinelerin piyasaya sürülmesiyle hastalıkları tespit etmek daha kolay hale geldi. Ayrıca yapay zekâ, tedavi süreçlerini daha basit hale getirmede önemli bir rolü vardır. Hastaneler ve sağlık merkezleri, araştırmadan hastalıkların tespitine kadar her şeyi kolaylaştırmak için yapay zekâ teknolojilerine sahiptir. 

+ Arama ve tavsiye algoritmaları: Günlük hayatınızda ilginizi çeken filmler, müzikler, istekleriniz doğrultusunda karşınıza çıkan ürünler gibi birçok örnek yapay zekâ sistemiyle, akıllı cihazlarımızda öneri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu akıllı öneri sistemleri, davranışlarınızı ve ilgi alanlarınızı çevrimiçi etkinliklerinizden öğrenir ve size benzer içerikler sunar. Veriler ön uçta toplanır, büyük veri olarak saklanır. Bunun sonucunda veriler, makine öğrenimi ve derin öğrenme yoluyla analiz edilir. Daha sonra, daha fazla arama yapmanıza gerek kalmadan sizin ilginizi çeken önerilerle tercihlerinizi tahmin edebilir. 
 

 

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir