Yazılım sektörünün önemi

 Yazılım sektörünün önemi

Yazılım, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bu kavram teknoloji temelli olsa da birçok sektörde gerekli ve öğrenilmesi gereken bir zorunluluk haline geldi.

Yazılım nedir?

Yazılım, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır.

Bilgisayar yazılım türleri nelerdir?

Bilgisayar yazılım türleri, sistem yazılımları, uygulama yazılımları ve çevirici yazılıları olarak üç ana grupta inceleyebiliriz.

Sistem yazılımları, Bilgisayarın kendisinin işletilmesini sağlayan, işletim sistemi, derleyiciler ve çeşitli donatılar gibi yazılımlardır.

Uygulama yazılımları, Bu Yazılım türü kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan örneğin çek, senet, stok kontrol, bordro, kütüphane kayıtlarını tutan programlar, bankalardaki müşterilerin para hesaplarını tutan programlar gibi yazılımlardır.

Çevirici yazılımları, herhangi bir dilde yazılan programı makine diline çeviren yazılımlardır.

Dünyada en çok kullanılan yazılım ve programlama dilleri

+JavaScript, Hem kamu hem de özel sektörde kullanılan JavaScript, GitHub üzerinde de kullanılan en popüler dildir. Geliştiricilerin web siteleri üzerinde etkileşimli öğeler oluşturmasını sağlayarak en çok kullanılan yazılım dillerinden biri olmasının yanı sıra, Nesnelerin interneti ve bazı oyun geliştirme alanlarında da kullanılır.

+Phyton, kullanımı kolay ve her alanda kullanılabilir olan üst düzey bir programlama dilidir. Gün geçtikçe büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Dünyadaki bir çok yapay zeka çalışmasının Python üzerinden yürütülmesinin yanı sıra bazı sosyal medya uygulamaları da Python ile geliştirilmiştir.

+R, istatistiksel analitik ve makine öğrenimi uygulamalarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Dil genişletilebilir ve birçok işletim sisteminde çalışır. Birçok büyük şirket, büyük veri kümelerini analiz etmek için R’yi benimsemiştir, bu nedenle R’yi bilen programcılar büyük talep görmektedir.

+Java, Android uygulamaları oluşturmanın en yaygın yolu olan Java, Sun Microsystems tarafından oluşturulan ve günümüzde veri tabanları, Android uygulamaları, bilgisayar uygulamaları ve daha fazlası için kullanılır. Java; basit, modern, nesne yönelimli, tip korumalı kullanıcı dostu ve hızlı bir uygulama geliştirme aracıdır.

+PHP, mantıksal olarak kolayca uygulanabilen bir programlama dilidir. Forumlarda, bloglarda, e-ticaret sitelerinde ve günümüz internetinin çoğunda kullanılan bu dilin en bilindik kullanım örneği Facebook’tur.

Yazılım sektörünün yön belirleyici olduğu alanlar

+Web tasarım ve geliştirme, Bir web sitesinin, genel görselliği ve genel olarak işleyişinin sürdürülmesi bu alanda sağlanır.

+Oyun geliştirme, Dijital bir sanat olan oyun geliştirme için en popüler 2 platform Unity ve Unreal Engine 4’tür. Engine 4’te kodlamaya gerek duymadan hazırlayabilmenizin yanında gerekiyorsa C++ ile geliştirme yapabilirsiniz.

+Gömülü sistemler, Yer aldığı sistemi akıllı hale getiren elektronik donanım ve yazılım ile oluşmuş entegre sisteme gömülü sistem denir. Yani daha çok elektronik yazılımı üzerinedir.

+Siber güvenlik, Bilgisayarları, sunucuları, mobil cihazları, elektronik sistemleri, ağları ve verileri kötü amaçlı saldırılardan koruma çalışmalarıdır. Bir nevi veri gizliliğini sağlamak denebilir.

+Veri bilimi, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerden bilgi ve öngörü elde etmek için bilimsel yöntemleri, süreçleri, algoritmaları ve sistemleri kullanan çok disiplinli bir alandır.

+Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir.

Tugay Başoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir