Yeni Nesil Sigortacılık Platformu InsureX İle Tanışın

 Yeni Nesil Sigortacılık Platformu InsureX İle Tanışın

Günümüzde sigortacılık piyasası toplamda 3.92 trilyon dolarlık büyük bir pazardır. Bu rakam küresel gayri safi hasılanın yüzde 5.7’sine tekabül ediyor. Bir diğer deyişle dünya çapında toplam gelirin yüzde 5.7’si risklerden korunmak için alınan önlemlere harcanıyor.

Sigortacılık sistemi, çoğu durumda aracılar ve broker’lar başta olmak üzere üçüncü kişilerin sürece dahil edilmesiyle işlemektedir. Bu, sigorta sürecindeki masrafları ve işlemlerin gerçekleşmesi için gereken süreyi artırır ve karmaşaya sebep olur.

Risklerin, primlerin ve alacakların ayrıca gözetildiği sigortalama işlemlerinde karşı taraflar arasında sürekli olarak veri alışverişi yapılır. Mevcut sistemde taraflar kendi kopyasını tutar ve bu kopyalar ayrı ayrı işlenir. Bu, paylaşımlı bir süreçte işbirliğini ve senkronizasyonu oldukça zor bir hâle getirmektedir.

InsureX: yeni nesil sigortacılık

InsureX sigortacıların, sigortacıları sigortalayanların ve broker’ların bir araya geldiği yeni nesil bir sigortacılık piyasasıdır. Farklı tarafların bir araya gelmesiyle verimli, uygun maliyetli ve şeffaf bir piyasa ortamı oluşur.

Temel özellikler

  • Sigortacılık ürünlerinin listelenip satışa sunulması: InsureX platformundaki ürünler, tercihen herkese veya yalnızca belirli alıcılara açık olacak şekilde listelenir. Listelenen ürünün detaylar kısmında ürünün temel özellikleri ve ürün için hedef olarak seçilen spesifik bölgeler ve piyasalar belirtilir. Platformun sunduğu esneklik sayesinde kullanıcıların başarılı eşleşmeler bulma şansı oldukça yüksektir. Anlaşma ve fiyatlandırma aşamasında iletişimin ve belge paylaşımının işlevselliğiyle birlikte süreç oldukça basit ve şeffaf bir şekilde tamamlanır.
  • İşlemlerin gerçekleştirilmesi: Tarafların şartlar üzerinde anlaşmasının ardından işlem dağıtımlı deftere (blockchain) eklenir. Blockchain herkesin aynı işlem detaylarını ve belgelerini görmesini sağlar. Blockchain’in paylaşımcı yapısı sebebiyle işlemleri doğrulayıp onaylamak için üçüncü kişilere gerek duyulmamaktadır. İşlemin gerekli izne sahip tarafları, eş zamanlı bilgi takibinde bulunabilir.
  • Portfolyo yönetimi: InsureX’in sunduğu portfolyo sayesinde kullanıcılar yaptıkları işlemlerin genel değerlendirmesine ulaşabilir. Risk, prim, alacak ve performans bilgisi gibi üst düzey bilgiler görüntülenip dışarı aktarılabilir.
  • Piyasaya bakış: InsureX farklı bölge, sektör ve alanlardaki piyasa hareketliliklerini detaylı bir şekilde değerlendirmektedir. İstatistiklerin bir araya getirilmesiyle sigorta piyasasına dair eşi bulunmaz görüşler elde edilebilir.

Altyapıda kullanılan teknoloji

Kullanılan ethereum blockchain’inin ve smart contract’lerin sağladığı avantajların başında üçüncü kişilere ödenen masrafları ve komisyonu ortadan kaldıran taraflar arasındaki tamamen güvensiz etkileşim gelmektedir. Bunun yanı sıra ethereum blockchain’i geliştirilmeye açıktır ve daha büyük bir kitleye ulaşılmasını kolaylaştıracaktır.

InsureX’in kullandığı depolama yöntemi NoSQL veri sistemidir. İşlemleri sisteme işlemek için gizli bilgilerin saklanması ve alınıp verilmesi gerekmektedir. Bu konuda oldukça pratik olan NoSQL sistemi medikal kayıtlar ve diğer türden gizli verilere hızlı ulaşım sağlaması yönünden blockchain’i tamamlamaktadır. Sistemin diğer avantajları çok katmanlı güvenlik ile harici yetkilendirme getirmesi ve güçlü kullanım saptaması yapabilmesidir.

Uyumlu ve hızlı React sistemi kullanılarak platforma kullanıcı arayüzü eklenmiştir. Kullanıcı arayüzü tabletlerde ve telefonlarda etkin hâle getirilecektir. Kapsama alanını genişletmek adına platform için bir mobil uygulama geliştirilecektir.

IXT Token’i

InsureX platformunda geçerli para birimi IXT token’idir. Platform üzerinden ödül göndermek ve ödül almak için bu token kullanılır. InsureX’te yapılan her işlem için IXT cinsinden belirlenmiş küçük ücretler bulunmaktadır. Platform üzerinden yapılan işlemler sonucunda IXT token’leri bir kullanıcıdan diğerine transfer edilir. İşlem yapmanın sonucu olarak platforma belli bir miktar ödeme yapılması gerekmektedir.

Token’lerin platformdaki başlıca işlevleri şunlardır:

  • İşlem gerçekleştirme ödülü
  • Veri sağlama ödülü
  • Platform erişimi
  • Yıllık abonelik
  • API lisansları

Kullanım durumunu bir örnek üzerinden açıklayalım.

1) A kişisi bir sigorta fiyat teklifinde bulunur ve bir miktar IXT verir.
2) B ve C kişisi durumdan haberdar edilir ve cevap olarak tekliflerini sunar.
3) Seçilen kişi A’nın sağladığı IXT ile ödüllendirilir.

IXT token yakımı

Platformun topladığı token’lerin bir kısmı yakılacaktır. Bununla birlikte IXT kullanma karşılığında tahmin edilebilir ve efektif bir ödül sistemi oluşturulur. Kalan token’ler platformun gelişimi ve işleyişi için yeniden yatırılır.

Londra merkezli InsureX’in para birimi olan IXT token’leri toplu satış sürecinde alınabilir. Maksimum 130 milyon token basılacak olup basılacak token’lerin 30 milyonu rezerv olarak ayrılacaktır. Toplu satış sürecinde satılmayan token’ler yakılacaktır. Örneğin toplu satış sürecinde toplam 40 milyon token satılırsa 30 milyon rezerv token ile birlikte toplam token sayısı 70 milyon olacaktır ve bu sayıdan fazla token basılmayacaktır.

Bunun yanı sıra token’ler 5 dizi hâlinde basılacaktır. 1 ETH=1125 IXT olacak şekilde temel fiyatlandırma yapılmıştır. Ön satıştan sonraki ilk dizide yüzde 36 bonus kazanma şansı bulunmaktadır. Yani sisteme erken girenler bonusla ödüllendirilecektir: İlk 2.5 milyon token için yüzde 36 bonus olup 1 ETH=1530 IXT fiyatlandırması olacaktır. İkinci 2.5 milyon için yüzde 20 bonus ve 1ETH=1350 IXT fiyatı baz alınacaktır. 3. dizi olan 20 milyon token için yüzde 15 bonus ve 1 ETH= 1294 IXT değeri uygulanacaktır. 4. dizide ise yüzde 9 bonus ve 1 ETH=1226 IXT değeri esas alınacaktır. 5. dizi kalan token’ler için geçerli olacaktır. Bu dizide herhangi bir bonus uygulanmayacaktır ve temel fiyat 1 ETH=1125 IXT’ye dönülecektir.

Minimum yatırım hedefi 1634 ETH olup üst limit 83778 ETH olarak belirlenmiştir. 1634 ETH’ye ulaşılamaması hâlinde token’ler yatırımcılara iade edilecektir.  Eğer siz de InsureX’e yatırım yaparak platforma katılmak isterseniz InsureX’in websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir