Yerli Insurtech Girişimleri

 Yerli Insurtech Girişimleri

1- Akıllı Bes – Bireysel Emeklilikte Akıllı Yatırım Kararları

AkıllıBES, bireysel emeklilik konusuna odaklanan bir girişim. Kullanıcılarına emeklilik planlarını çok daha kolay bir şekilde yönetme imkanı tanıyan AkıllıBES, bireysel emeklilikte yılda 6 kez olan fon dağılım değişiklik haklarının daha doğru bir şekilde kullanılması hedefi ile yola çıktı.

Medeni durum, çocuk sahibi olma, ev satın alma ve iş değiştirme gibi kullanıcıların hayatlarındaki değişikliklere göre kişiye özel tavsiyeler sunan AkıllıBES, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Onur Yurtsever ve Abdurrahman Beşinci tarafından kuruldu. Şu an için 5 kişilik bir ekip tarafından yönetilen girişim, kullanıcılarına yatırımcı profil analizleri, yatırım tavsiyeleri, optimizasyon ve deneme portföyleri sunuyor.

2- Bisigortaci.com – Sigorta Pazar Yeri

Bisigortaci.com; sigorta yaptırmak isteyen kişiler ile sigorta acentelerini buluşturan sigorta pazar yeri girişimi. Ekim 2016 yılında yayına başlayan bisigortaci.com Metin Öngüç tarafından kuruldu.

Dijital dünyanın her alanda hayatımıza girmesi ile beraber, sigortacılık faaliyetleri de internet ortamına taşınıyor. Ancak çoğu sigorta acente reklam bütçelerini karşılayamadığı için internet mecrasına giriş yapması da epey zorlaşıyor. Tam da bu konuda acentelere ve acente çalışanlarına, satışlarını arttırmada destek olacak ve onları hem internet ortamına hem de sosyal mecralara taşıyacak ve diğer büyük internet siteleri ile rekabeti zorlayacak bir girişim olarak bisigortaci.com karşımıza çıkıyor

Sigortacıların, bisigortaci.com üzerinde oluşturdukları profilleri ile potansiyel müşterilerine direkt ulaşma imkanı buluyor. bisigortaci.com belirlediği düşük maliyetli üyelik opsiyonları ile sigortacılara minimum yatırım maliyeti ile müşteri portföylerini ve satış rakamlarını artırma şansı tanıyor. Sigorta yaptırmak isteyen kişiler 3 aşamalı teklif formunu doldurduktan sonra kendisine yakın sigorta acentelerinden uygun sigorta tekliflerini topluyorlar. Şuanda bisigortaci.com’da 1500 ‘ e yakın sigorta acentesi kayıtlı bulunuyor.

 

3- Ottoo – Akıllı otomobil uygulaması

Mart 2016’da Murat Aras, Koray Kocabaş ve Fatih Sinan Bir tarafından kurulan bulut tabanlı araç veri ve bağlantı platformu OTTOO, otomotiv ekosistemindeki oyuncular için araç ve sürüş verilerine dayalı ürünler geliştiriyor. Ottoo ile sürücüler hem araç ile ilgili maliyetlerini azaltıyor hem de araç ve sürüş güvenliğini artırıyorlar. Ottoo, kaza ya da aracın çekilmesi gibi durumlarda hem kullanıcıyı hem de kullanıcının önceden belirlediği kontaklara bildirim gönderiyor. Aynı zamanda da firmalar ile kullanıcılar arasında iletişim kanalı oluşturuyor. Aracın anlık benzin seviyesi ve konumuna göre en yakın akaryakıt istasyonunu tavsiye etmek, arıza durumunda en yakın servis istasyonlarını listelemek ya da çekici çağırmak gibi özellikleri içerisinde barındırıyor.

Şu an öncelikli olarak otomotivle ilgili şirketleri platforma dahil etme aşamasında olduklarını açıklayan OTTOO ekibi sigorta, akaryakıt, satış sonrası hizmet sektörleri başta olmak üzere bu sektörlerdeki firmalara yönelik dijital dönüşüm planları ile farklı çözümler sunduklarını belirtti. Kullanıcıların bu sektördeki ürün ve hizmetlere ulaşabilecekleri ve araç ve sürüş güvenliklerini arttırabilecekleri OTTOO mobil uygulamalarının çok kısa bir zamanda pazara çıkacağını da duyurdu.

4- Sigortaliyo.com – Sigorta acenteden alınır

Dijital dünyada sigorta arayan müşteriler ile sigortanın uzmanı olan acenteleri hızlı ve güvenli şekilde buluşturma amacı ile yola çıkan Sigortali.io, yerli bir Insurtech girişimi. Levent Buluşan ve Burkay Gür tarafından 2017 yılında kurulan Sigortali.io, müşteri ile acenteleri online ortamda bir araya getirerek internet üzerinden yapılan sigorta satışlarını artırmayı hedefliyor. Şu an 6 kişilik bir ekip tarafından yönetilen Sigortali.io, yaklaşık 5 ay içinde geliştirildi.

Acenteler, bu platformla sigorta poliçesi almak isteyen müşterilerin iletişim bilgilerine çok düşük maliyetlerle anında ulaşabiliyor; müşteriyle telefon, yüz yüze, e-mail üzerinden görüşerek teklif verebiliyor, poliçe satışı yapabiliyor.
Bölge bağımsız çalışan Sigortali.io, acentelerin Türkiye’nin en uzak köşesindeki müşterilerle bile buluşmasını sağlıyor. Böylece acenteler sadece kendi bölgelerindeki değil, Türkiye’nin her yerindeki müşterilere teklif verip satış yapabiliyor.

5-Drive Buddy – İnsanların hayatını kurtaran bir uygulama

Drive Buddy sadece akıllı telefonlar üzerindeki sensörleri kullanarak sürüş analizi yapan ve trafik kazalarını otomatik olarak anında tespit eden mobil bir altyapı. Trafik kazalarını tespit edip erken müdahale sayesinde daha fazla insanın hayatını kurtarmayı hedefleyen bir uygulama geliştirmek istediklerini belirten Drive Buddy Kurucu Ortağı Emre Yiğit Alparslan, Almanya’nın en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Ergo’dan ödül alınca sigorta alanında bir ihtiyacı karşıladıklarını fark ettiklerini, bu sebeple sigorta sektörüne odaklanmaya karar verdiklerini söyledi.

6- Sigorta.io

Çevrimiçi sohbet robotu, randevulu görüntülü konferans sistemi, bildirim ve sosyal medya entegrasyonu gibi özellikler barındıran Sigorta.io projesi, gelişen teknoloji çağında iletişim kanallarını genişleten sektörel bir platform olarak hizmet veriyor. “Bu platform ile fintech veya insurtech firmalarının mevcut hizmetlerini daha etkileşimli ve akıllı otomasyon sistemlerine dönüştüren farklı iş modelleri geliştiriyoruz” diyen
Sigorta.io’nun Kurucusu Onur Doğan, sahibi olduğu platformun sigorta sektörü açısından önemini şu sözlerle anlattı: “Sigorta.io; çevrimiçi sohbet robotu ve görüntülü görüşme gibi teknolojileriyle, içinde iş süreci barındıran alanlara konumlanarak tıkanıklığı çözüyor ve süreçleri daha kolay ölçülebilir akıllı sistemlere dönüştürerek süreçlerin iletişiminde yaşanan verimlilik ve hız sorunlarını çözüyor.”

7- Urbanstat – Gerçek zamanlı risk analizi

Sigorta sektörü için gerçek zamanlı risk analizi yapan girişim, bozuk adres bilgilerini bir standarta oturtuyor yani doğruluyor ve adresin lokasyon bazlı olarak iklim ve doğal afet riskini ölçümlüyor.

 

Kaynak ; Sigortamedya,  sigortacigaztesi , Webrazzi , Egirisim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir